Už mně to tak neběhá, jako za mlada, slyšíme často stesky starších lidí. Otoky a bolesti nohou patří k nejčastějším zdravotním neduhům ve vyšším věku. Přitom potíže s dolními končetinami jsou hlavní příčinou omezení pohybové aktivity seniorů. Jak se preventivně o nohy

starat?

+ Nejlepším cvičením pro udržení zdraví nohou jsou pravidelné procházky. Svižným nebo pomalým tempem, záleží na zdravotním stavu a momentální kondici seniora. Velkou oblibu si získala tzv. severská chůze, aktivita s hůlkami. Její výhodou je, že si člověk sám zvolí intenzitu zatížení, přitom posílí plíce, činnost srdečně-cévní soustavy, zvýší celkově výkonnost, svou tělesnou zdatnost.

+ Pohodlné boty, ve špičce dostatečně prostorné, které perfektně padnou, jsou předpokladem zdraví nohou. Pamatujte na to, že nové boty je nejlépe kupovat v odpoledních hodinách, když jsou nohy unavenější a někdy nateklé.

+ Oblékejte volné ponožky, se zdravotním lemem. Poskytnou dostatečné pohodlí, nikde nebudou škrtit, za což poděkuje krevní oběh, také kůže nebude podrážděná.

+ Každodenní pozornost věnujte osobní hygieně. Nohy myjte ve vlažné, nikoli horké, vodě, jemným mýdlem, aby se zbavily všech nečistot. Pokud zjistíte začervenání kůže, trhlinky, poraďte se se svým lékařem, zvláště diabetici by měli být opatrní.

+ Pedikúra, ošetření nohou u odborníka by mělo být samozřejmostí. Jen zkušený profesionál si dokáže poradit se ztvrdlou kůží na patách, mozoly na nohách, kuřím okem.

+ Dobré je v rámci svých zdravotních možností sportovat. Lékaři se shodnou na tom, že například plavání je ideální aktivitou pro každý věk, stáří nevyjímaje. Nadměrně nenamáhá klouby a svaly, dochází při něm k jejich rovnoměrnému zatěžování. Přitom se procvičí i zádové svaly, paže, svaly břicha, posílí srdce, imunitní systém, sníží nadváha, jde o aktivitu, která má komplexní charakter.

(se)

DODATEK

Příčinou bolesti a otoku nohou mohou být například projevy lymfatického systému, vysoký krevní tlak a jiné nemoci.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044466
DnesDnes94
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1998
Tento měsícTento měsíc18819

Partnerské weby