Srdce ženy. Lékaři neposílají ženy na kardiologické vyšetření tak často jako muže. Mohlo by se zdát, že se srdeční choroby ženám vyhýbají, ale není to tak úplně pravda. Ženy své srdce příliš „neposlouchají“ a neberou vážně. Věří, že infarkt a ateroskleróza jsou

ryze mužskými nemocemi. Pravdou ale je, že pocitem tlaku nebo svírání za hrudní kostí se může projevovat i obyčejné pálení žáhy, nezřídka se však jedná o první příznak nedostatečného prokrvování srdečního svalu. Tato choroba má i své jméno - angina pectoris. Není-li včas a dostatečně léčena, jsou její následky katastrofální. Rozpoznat ji může jen specialista, tzn. internista.

Pohyb a rakovina. Ženy jsou méně postihovány rakovinou střev, jestliže mají dostatek pohybu. Už hodinová procházka denně redukuje o čtvrtinu riziko onemocnění zhoubným nádorem tlustého střeva, konstatují experti z Harvardovy univerzity. Ženy, které intenzivně sportovaly, byly postiženy dokonce o padesát procent méně. Pohyb také podstatně snižuje riziko rakoviny prsu.

Zdravé ryby. Zemí s vysokým počtem infarktů bylo svého času Finsko. Poté, co tam stoupla spotřeba ryb, klesly v zemi infarkty o polovinu. Ryby jsou lehce stravitelné, bohaté na minerální látky, bílkoviny, obsahují hodně nenasycených mastných kyselin, zejména omega-3. Odborníci je řadí mezi zdravé tuky. Aby měly na lidský organismus příznivý vliv, měly by se na talíři objevovat nejméně jednou až čtyřikrát týdně. Záleží na množství a druhu ryby a také na jejich úpravě. Smažené nejsou ideální kvůli značnému obsahu oleje nebo tuku na smažení. Taková kuchyňská úprava podstatně zvýší počet přijímaných kalorií, někdy také obsahují vysoce přepálené tuky. Vhodné je péct ryby v alobalu ve vlastní šťávě nebo je dusit.  

Stres z nadváhy. Máte nadváhu? Stresuje vás pohled do zrcadla? Jak zjistili vědci z Liverpoolu, kvůli stresu lidé přibírají, protože stresové hormony negativně působí na metabolismus. Stres je nejsilnějším faktorem ovlivňujícím ukládání tuku v těle. Pokud se člověk příliš zaobírá tím, jak vypadá, vede to zpravidla k jeho ještě většímu příjmu potravy, svoji frustraci zajídá velkým množstvím jídla. V takovém případě je nejdůležitější intenzivní pohyb, který dokáže tlumit stres, posiluje pozitivní změny životního stylu a v konečném důsledku vede k úpravě hmotnosti.       

(se)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2096799
DnesDnes526
VčeraVčera1172
Tento týdenTento týden3781
Tento měsícTento měsíc18585

Partnerské weby