+ Inženýři ze Saudské Arábie vyvinuli materiál, který se dokáže v případě potřeby sám zničit. Jde o polymer, který je určen například pro výrobu notebooků či mobilních telefonů atd. Jeho úkolem je jediné: V případě, že by tato

elektronická zařízení padla do nepovolaných rukou, dojde k destrukci, při níž budou v rámci ochrany zničena i veškerá citlivá data. Nový polymer při zahřátí nad 80 stupňů Celsia expanduje do téměř sedminásobku původní velikosti, v důsledku toho pak doslova rozdrtí „vnitřnosti“ elektronických zařízení. Testy již prokázaly, že třeba čip je takto možné zničit za pouhých 10 sekund. Experti předpokládají, že materiál budou využívat různé tajné služby, ale také banky či obchodní korporace.

+ Výsledky studie biopsychologů z Nizozemí a Jihoafrické republiky překvapivě naznačily, že za pravorukost či a levorukost nezodpovídá zřejmě mozek, jak se dosud předpokládalo, ale mícha. Pohyby paží a rukou jsou sice iniciovány prostřednictvím motorické kůry mozku, která vysílá odpovídající signály do míchy, ovšem sklony k pravorukosti a nebo levorukosti lze vysledovat už v době, kdy tato kůra ještě není s míchou spojená. Odborníci k tomu uvedli: „Analýza genové exprese v míše, provedená během 8 až 12 týdne těhotenství, odhalila markery ‚pravolevých rozdílů‘ v 8. měsíci. A to v přesně těch míšních segmentech, které ovládají pohyb rukou a nohou. Další bádání ukázalo, že nenarozené děti v témže období již rukama hýbou nerovnoměrně.“ A kde hledat příčinu asymetrické genové aktivity? Tím si zatím odborníci nejsou jisti, ovšem připouštějí, že může o vliv životního prostředí.

(nam)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099444
DnesDnes576
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6426
Tento měsícTento měsíc21230

Partnerské weby