Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1576968
DnesDnes389
VčeraVčera1318
Tento týdenTento týden4438
Tento měsícTento měsíc27052

Home

Sídlo legendárního lupiče

První zaznamenaný vlastník nebo nájemce polského Niesytna, jehož název byl odvozen od legendárního lupiče Niemira, byl zmíněn v roce 1300. Byl jím kastelán Albert Bavarczyk z Waltersdorfu. Konstrukce cihlové pevnosti je přičítána vévodům ze Swidnice a

Jaworu, název hradu se však neobjevuje v žádných dokumentech feudálního knížectví. Nejasná je také jeho role v obranném systému vévodství, proto mezi některými historiky panuje názor, že výstavbu neobjednala knížata. Možná byl stavitelem v roce 1307 Konrád von Tschirn, anebo roku 1345 Jiří Świdnicki.

Neslavný osud šlechtice Jana

Zaručeným majitelem Niesytna byl v roce 1432 Jan von Tschirn, veterán z bitvy u Grunwaldu, který bojoval na straně německých rytířů. Jan také „spolupracoval“ s husity, ale jeho činnost se omezovala na útoky a plenění na nedalekých stezkách, za což se setkal s odsouzením ze strany církevních úřadů. Jeho útoky ukončila výprava vyzbrojených měšťanů Swidniku, kteří na popud wrocławského biskupa napadli hrad a do značné míry jej zničili. Tschirn uprchl ke svému bratrovi jménem Opitz na hrad Sokolec, kde byl brzy poté zákeřně zajat a předán občanům Swidnice. Ty potupně žádal o odpuštění. Po návratu do Płoniny Jan v dalších letech vedl své soukromé spory s obchodníky a sousedy až do roku 1455, kdy podle legendy zemřel rukou šlechtice Gunczela z nedalekého hradu Świny. Z pramenů není zcela jasné, zda obětí byl Jan nebo některý z jeho nástupců.

Od roku 1468 se po Niesytnu psal Jiří von Zedlitz, zvaný ošklivá opice, jinak majitel Maciejowa a Wleńu.

Oheň dokonal zkázu

V polovině šestnáctého století Jakub von Zedlitz nechal postavit v těsné blízkosti staré budovy nádherné renesanční sídlo, a tak středověký hrad sloužil pouze hospodářským účelům. Krásný rytířský sál byl dokonce používán jako skladiště pro ukládání obilí. Na hradby byly umístěny čtyři hákovnice, které pálily u příležitosti významných svátků nebo oslav. Po roce 1798 byl majitelem hradu šikovatel a vojenský prokurátor David Konrád von Graeve, který dal obnovit již značně zanedbaný palác a přistavět do něho nové křídlo s hodinovou věží. V roce 1843 již zříceninu hradu zakoupil za částku 80 tisíc rýnských tolarů hrabě Julius von Bülow, který nechal vyzdobit průčelí jižního paláce, dal postavit vrátnici a dolní nádvoří obklopil zdmi. Postupem času Niesytno vlastnila celá řada šlechticů, posledním majitelem před válkou v minulém století byl Eduard Neuschaffer, důvěrník a správce prince Arnošta Ludvíka von Hessen u.b. Rhein. V roce 1992 zámek vyhořel a od té doby chátrá.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

Co pro vás SPIRIT chystá?

V dalším čísle se dočtete o zkamenělém purkrabím z Lokte, o tajemstvích Leonardova dvojportrétu nebo řeckého boha Dia. SPIRIT vám prozradí, jak v rámci zdraví využít kopřivové semínko nebo řepík, naučí vás novou pozici jógy prstů. Poradí vám, jak sázet pivoňky a pěstovat vinnou révu, připomene vám, že hubnout nelze bez pohybu. Na dění v říjnových dnech vás připraví evropský horoskop a nebude chybět spousta dalších zajímavostí, tipů a příběhů...

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE