Majáku romantického okolí trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, mohutné zřícenině hradu Landštejn, je lepší se po soumraku vyhnout.

Vždy za větrných nocí se totiž mezi zdmi hradu ozývá

hrůzostrašné kvílení a sténání. To se hlásí přízrak bývalého hradního pána Viléma z Landštejna. Protože byl za svého života krutým a nemilosrdným šlechticem, nenalezl po smrti pokoje a jeho duch teď musí po nocích obcházet hradem. Hrad patřil jedné z větví rodu pánů z růže, a tak se zjevuje na tomto sídle Rožmberků také typicky rodový duch Bílé paní. Nejčastěji je ale viděn na přístupové cestě k hradu coby bílý průhledný přízrak s vlajícím závojem. Říká se, že je to duch utrápené hradní paní Markéty.

Místní legenda, jež vznikla někdy na přelomu 13. a 14. století, praví, že Markéta byla dcerou pana Viléma a otec ji zaslíbil Jindřichovi z rodu Rožmberků, který pocházel z blízkého (Jindřichova) Hradce. Jenže než došlo na svatbu, vypukla mezi rodovými větvemi pánů z růže válka. Vilém z Landštejna za takové situace logicky s vdavkami své dcery za nepřítele nesouhlasil. A tak se Markéta, která Jindřicha milovala, rozhodla z rodného hradu uprchnout za pomoci věrného přítele, zemana Buzka z nedaleké tvrze v Lásenicích. Jejich plán byl ale na poslední chvíli prozrazen a pomsta pána z Landštejna byla nemilosrdná. Rytíř Buzek skončil v hradní hladomorně a svou dceru nechal Vilém zaživa zazdít v sousední cele, aby tak oba slyšeli utrpení toho druhého až do posledního nadechnutí. Od těch dob se Markétin duch zjevuje na Landštejně jako Bílá paní za jasných a měsíčních nocí (na rozdíl od přízraku jejího otce, aby se tak prý spolu nemohli nikdy potkat) a hledá cestu ke svému věrnému spoluspiklenci. Přízrak Viléma z Landštejna je naopak štván zříceninou svého kdysi mocného hradu za bouřlivých nocí, aby zde hledal odpuštění za krutost proti vlastní krvi.

V souvislosti s hradem a jeho hladomornou se také objevují v historii Landštejna četné pověsti a báje o jeho tajemném podzemí. Základ mají v dodnes částečně zachovalém a nezvykle rozsáhlém bludišti chodeb pod hradem. Na Landštejně jsou totiž hned dvoje sklepní prostory, do kterých vede vstup z bývalého nádvoří.

Podle legendy se má pod palácem nacházet skrýš s rožmberským pokladem střeženým obrovským ohnivým psem.

(bla)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1919939
DnesDnes259
VčeraVčera807
Tento týdenTento týden259
Tento měsícTento měsíc16279

Partnerské weby