Se jménem Napoleona I. Bonaparte zůstanou navždy spjaty dvě ženy - jeho druhá choť Marie Luisa, rozená arcikněžna Rakouská, a povahově těžko vystižitelná, krásná Polka Marie Walewská. Tato žena byla přes své mládí nadána diplomatickou a politickou

prozíravostí, byla společensky velmi vyspělá a její chování mělo francouzský styl. Před Napoleonem se však chvěla jako malé dítě. Napoleon pro ni měl význam proto, že byl císařem a měl si podle vroucí tužby polských vlastenců vsadit na hlavu korunu polských králů. To snad byla alfa i omega lásky Marie Walewské k Napoleonu I. Jeho láska k ní však byla horoucí láskou muže, který v zajímavé a spanilé polské šlechtičně našel vše, co hledal. Byla první, která ho obdařila synem a byla také podle všeho příčinou, že Napoleon začal vážně pomýšlet na rozvod s Josefinou, která již nemohla zaručit kýženého následníka francouzského trůnu. Syn Napoleona a Marie Walewské nemohl nikdy získat práva císařova legitimního potomka, ale přesto měl mít skvělou budoucnost danou vysokým původem. V dospělosti se tak hrabě Walewski stal diplomatem, ale vojenská služba – na rozdíl od jeho geniálního otce – mu byla nepříjemná.

Bezcitná Marie Luisa

Marie Walewská zůstala – snad – císařovou přítelkyní i po jeho sňatku s arcikněžnou Marií Luisou, ale po císařově pádu se provdala za muže, který budil vždy Napoleonovu žárlivost. Není divu, mladá a krásná Marie Walewská byla vždy obletována muži. A Napoleonova druhá žena Marie Luisa, kterou stále provázel a obletoval hrabě Neiperk, její pozdější muž, nezůstala pozadu. I na ni Napoleon žárlil. Toto manželství, založené na politických zájmech rakouského a francouzského státu, nebylo přece jen tak konvenční.

I Marii Luisu Napoleon miloval. Dala mu tak dlouho touženého legitimního dědice, Františka Napoleona. Jinak Napoleonovi Marie Luisa mnoho nedala. Ani její povaha, ani vzdělání a vychování, ba ani přirozené vlohy ženského půvabu a grácie nebyly na takové úrovni, aby jimi mohla poutat. Byla zdravá a plná života – a tím asi bylo řečeno vše. Syna podle všeho miloval Napoleon více než ona.

Když byl pád Napoleonův zpečetěn a on poslán do vyhnanství, nejenže neprojevila přání, aby ho mohla provázet, ale kromě několika slov bezvýznamné přímluvy ke svému otci se vůbec nesnažila, aby jeho osud změnila.

Podle všeho tedy slavný Korsičan neměl štěstí v lásce. Ženami byl zrazován, třebaže byl jedním z nejzajímavějších, nejgalantnějších a nejnoblesnějších mužů své doby.

(ryp)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948584
DnesDnes760
VčeraVčera664
Tento týdenTento týden5495
Tento měsícTento měsíc18239

Partnerské weby