Již Aristoteles rozdělil žádosti člověka na potřeby a přání. Potřebami se rozumí vše, co se musí naplnit, jinak takový člověk značně strádá, avšak zrovna tak důležité jsou i potřeby psychosociální. V tomto smyslu analytici často

připomínají slova Ericha Berna, že člověk potřebuje několik pohlazení denně, aby mu jaksi nevyschla mícha. Zkrátka a dobře - každý člověk by si měl ve svém životě stanovit určité priority a za těmi jít.

V záležitostech psychosociálních je třeba zmínit zejména kvalitní mezilidské vztahy. Pokud takové vztahy v životě člověka opravdu dobře fungují, jedná se o mnohem lepší medicínu, než představují veškeré léky či nejrůznější kurzy. Nedostatkem lásky bývá člověk ochuzen prakticky o všechno. Lze ho označit za určitý druh biologického hladu, kterým pak trpí v podstatě veškeré systémy lidského těla. Zasažen je srdečně-cévní systém, dochází k přetažení svalů, objevují se bolesti hlavy atd. Často zde platí, že podle toho, čemu jsme se v minulosti naučili, řešíme veškeré zátěžové a stresové situace. Některé lidi třeba při každé takové příležitosti rozbolí hlava, jiným se dělá nevolno od žaludku nebo dostanou třeba průjem. Určité napětí totiž postihuje jednotu psychického a fyzického stavu, takže „nabíhá“ určitá poplachová stresová odpověď, která má připravit organismus na útok nebo útěk.

Jestliže se člověk v disharmonických mezilidských vztazích nařídí do přímého střetu nebo do úprku, musí pochopitelně nesmírně zatížit své svaly. Ke svalům začne přitékat krev, takže srdce značně zvýší svoji aktivitu. Při takových stavech pak není mnoho jiných funkcí zapotřebí. Proto také organismus vypíná celou pohodovou trávicí funkci, což začíná třeba tím, že pocítíme sucho v ústech. Do vypjatých konfliktních situací člověka, obdobně jako zvíře, tlačí též určité odlehčení, takže ho to mnohem častěji nutí například k močení a při ještě vyšším stresu má snahu více vyprazdňovat své trávicí ústrojí, což vede k častějšímu chození na stolici. Stres tak vyburcuje veškeré orgány, které se pak začnou různě ozývat, čímž zároveň potvrdí, že tyto systémy nejsou nemocné. Každý by si však měl raději vytvořit harmonické a uklidňující mezilidské vztahy, které nedají zatěžujícímu stresu žádnou příležitost.

(vel)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1897732
DnesDnes237
VčeraVčera646
Tento týdenTento týden237
Tento měsícTento měsíc16160

Partnerské weby