V nejzapadlejším a nejodlehlejším jihoitalském regionu Basilicata se nachází unikátní historický a architektonický skvost - město Matera. Jeho nejstarší část Sassi di Matera (Kameny Matery) - komplex prehistorických skalních obydlí - je nepřetržitě osídlen celých

devět tisíc let! Nachází se v hlubokém a strmém kaňonu řeky Graviny. Příkrý svah rokle je provrtán otvory, chodbičkami a jeskyněmi, které jsou nad sebou terasovitě navrstveny. Celkem tu najdete asi 3 000 skalních domů a 150 skalních chrámů.

Lze říci, že v jeskyních se lidská civilizace zrodila, avšak v Mateře se dochovala do současnosti. Jeskyně tu osídlili lidé již ve starší době kamenné. V Mateře se dochoval dodnes funkční pravěký kanalizační systém, který obstarával zásoby vody a odtok splašků.

Odlesnění a malárie

Když v 8. století před Kristem začali pobřeží jižní Itálie osídlovat Starořekové, vnitrozemské skalní sídliště je příliš nezajímalo. Všimli si ho však Římané a ve 3. století před Kristem zde založili vojenskou posádku a úplně je odlesnili. Následkem bylo vyschnutí vodních toků a hlavně vypuknutí malárie, která se stala tragédií celé jižní Itálie na dalších dva tisíce let! Po zániku římského impéria obsadili téměř opuštěné město Langobardé a v raném středověku se okolní jeskyně staly meditačním útočištěm benediktinů a řeckých ortodoxních mnichů. Obrat nastal v 17. století, kdy byla Matera předána do správy šlechtickému rodu Orsini. V roce 1663 se pak stala hlavním městem Basilicaty. Obrovský nárůst počtu obyvatel však město přestalo zvládat. Lidé se usazovali nekontrolovaně všude a začali zabydlovat i staré jeskyně v rokli, které za Aragonců sloužily už jen jako zvířecí chlévy. V nejstarší části Matery tak vznikl ten největší, nejodpudivější a nejbizarnější slum v jižní Itálii a v té samé podobě setrval až do 50. let minulého století! Nikoho nepřekvapilo, když v roce 1806 byl titul hlavního města regionu převeden zpět na Potenzu.

Tisíce lidí vystěhovali z jeskyní

Otřesný obraz zbídačených rodin, zejména malých dětí, podvyživených, drkotajících zuby v malarické horečce a vlekoucích se po zemi, a celou ponurou atmosféru skalních obydlí plnou hrůzy, bídy, špíny a krve přirovnal Carlo Levi k Dantovu Peklu. Jeho kniha Kristus se zastavil v Eboli vzbudila pobouření i daleko za hranicemi Itálie a mezinárodní ostuda přiměla italskou vládu a úřady k akci. Na konci padesátých let bylo z jeskyní násilím vystěhováno přes 15 tisíc obyvatel, kteří dostali nové státní byty na materském předměstí.

Z Kamenů se na kratičkou dobu stalo vylidněné město duchů a z Graviny rokle přízraků. Málokdo se sem odvážil. Poté se začalo s rekonstrukcí. Pro svou až hmatatelnou archaičnost láká filmaře, právě tady bylo natočeno mnoho historických snímků z biblického prostředí včetně Gibsonova Umučení Krista.

Kameny Matery v UNESCU

Dnešní pohled na Materu je úchvatný. V roce 1993 byly Kameny Matery zapsány na seznam UNESCO a nyní Matera aspiruje na roli evropského hlavního města kultury v roce 2019. A i když je dnes ze Sassi národní památka, pohled na pradávnou rokli s pohnutou minulostí působí silně emotivně. Díky jižnímu světlu a čistému vzduchu je Matera navíc úžasně fotogenická.

Text a foto: Jana Zapletalová

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1897732
DnesDnes237
VčeraVčera646
Tento týdenTento týden237
Tento měsícTento měsíc16160

Partnerské weby