Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1620289
DnesDnes693
VčeraVčera1391
Tento týdenTento týden2083
Tento měsícTento měsíc30885

Home

Jména bájných knížat

O sedmero bájných knížatech jsme před časem psali. Zkusme si ale jména - Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan, Hostivít - blíže rozebrat.

Nezamysl se zdá být opakem Přemysla, je to někdo, kdo se

nezamýšlí, nemyslí mu to, je hloupý. Podle odborníků je prý jméno Nezamysl českou obdobou latinského jména Simplicius, tedy „jednoduchý“, „prostý“. A staročeština znala i jméno Zamysl. Tím pádem by Nezamysl byl spíše opakem tohoto jména a nikoli jména Přemysl.

Jméno Mnata souvisí zřejmě se slovesem „pomníti“ a znamená někoho, kdo je „pamětlivý“, dobře si pamatuje. Podobný význam má i dnes používané jméno Mnislav.

Vojen znamená „bojovný“ či „bojovník“. Ačkoli nám už zní trochu cize, srbochorvatština zná jeho obdobu ve tvaru Vojan či Vojin a v bulharštině se objevuje tvar Vojko.

Následné jméno Vnislav je samo o sobě zřejmě velmi starobylé. V nynějších seznamech jmen byste ho hledali marně. A tak se můžeme jen dohadovat - byl z Vnislava odvozen Vladislav, Vojslav nebo snad Věnceslav, Věroslav či Vítězslav?

To s pochopením významu jména Křesomysl jsme na tom lépe. Křesomysl je prostě ten, kdo „křeše mysl“ tedy podněcuje mysl, čili podněcuje přemýšlení. Někdy bývá považováno za českou obdobu původem řeckého jména Řehoř, tedy Gregor, což znamená „bdělý“.

Se jménem Neklan je to rovněž jednoduché. Nositel takového jména se „neklá“ - neseká, nebojuje, je nebojovný. Ovšem podle některých odborníků na onomastiku, tedy nauku o vlastních jménech, se dá vykládat jako „nepřekonaný“. Ze jména Neklan je zřejmě odvozeno také jméno Nekola.

Význam jména Hostivít je už na první pohled zřejmý. Jedná se o někoho, kdo „vítá hosty“, případně „má rád hosty“. Jde vlastně o českou obdobu latinského jména Bonaventura. A to nejen českou. Vždyť i polština zná prakticky stejné jméno – Gosciwit.

Někteří jazykovědci se odvolávali na skutečnost, že jménům bájných knížat v Čechách odpovídají dokonce i místní názvy. Například u Horažďovic nalezneme Nezamyslice. Další obec tohoto jména máme na Moravě u Vyškova. U Pardubic zase existují Mnětice a na západním okraji Prahy Hostivice. Dokonce Křešice, jež jsou údajně odvozeny od Křesomyslova jména, máme v Čechách hned troje. Ale v tomto případě by se obce měly nazývat Křesomyslice, pokud by chtěly spojovat svůj původ s legendárním knížetem…

(bau)

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

Tajemno, záhadná místa, podivné jevy a fenomény: Vzkaz z onoho světa, vozka zakletý Pradědem, světci se zvláštními schopnostmi. První programátorka na světě, jak se čarovalo s růžemi? Co možná nevíte o vodě, podle čeho lze měřit úspěch? Misijní cesta s objevem, hesenský hradozámek...

Klíč ke šťastné budoucnosti: Aktuální předpovědi, evropský horoskop na listopad.

Meditace: Proti zánětu průdušek, proběhne dne 23. října v čase od 20.00 do 20.10 hodin.

Představujeme: Výživovou poradkyni a terapeutku Jaroslavu Vondrákovou.

Zdraví: Dětská obezita, prevence křečových žil, aromaterapeutická lékárnička, léčitelka máta, potravinové alergie, nejstarší známý lék, jóga prstů, syndrom chronické únavy...

Vztahy: Když je vztah minulost.

Tipy pro krásu, do domácnosti či na zahradu: Otestujte svou pleť, užitečné babské rady. Jak vyhnat pavouky nebo jak ochránit chalupu? Kachlová kamna vůbec nejsou minulostí...

Zajímavosti: Novinky ze světa vědy, co je to Manhattanhenge? Batoh proti krádežím, místo pro konec života, unikátní přechody pro chodce...

Zábavný test, vaše příběhy, soutěže, křížovky, pranostiky…

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE