O sedmero bájných knížatech jsme před časem psali. Zkusme si ale jména - Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan, Hostivít - blíže rozebrat.

Nezamysl se zdá být opakem Přemysla, je to někdo, kdo se

nezamýšlí, nemyslí mu to, je hloupý. Podle odborníků je prý jméno Nezamysl českou obdobou latinského jména Simplicius, tedy „jednoduchý“, „prostý“. A staročeština znala i jméno Zamysl. Tím pádem by Nezamysl byl spíše opakem tohoto jména a nikoli jména Přemysl.

Jméno Mnata souvisí zřejmě se slovesem „pomníti“ a znamená někoho, kdo je „pamětlivý“, dobře si pamatuje. Podobný význam má i dnes používané jméno Mnislav.

Vojen znamená „bojovný“ či „bojovník“. Ačkoli nám už zní trochu cize, srbochorvatština zná jeho obdobu ve tvaru Vojan či Vojin a v bulharštině se objevuje tvar Vojko.

Následné jméno Vnislav je samo o sobě zřejmě velmi starobylé. V nynějších seznamech jmen byste ho hledali marně. A tak se můžeme jen dohadovat - byl z Vnislava odvozen Vladislav, Vojslav nebo snad Věnceslav, Věroslav či Vítězslav?

To s pochopením významu jména Křesomysl jsme na tom lépe. Křesomysl je prostě ten, kdo „křeše mysl“ tedy podněcuje mysl, čili podněcuje přemýšlení. Někdy bývá považováno za českou obdobu původem řeckého jména Řehoř, tedy Gregor, což znamená „bdělý“.

Se jménem Neklan je to rovněž jednoduché. Nositel takového jména se „neklá“ - neseká, nebojuje, je nebojovný. Ovšem podle některých odborníků na onomastiku, tedy nauku o vlastních jménech, se dá vykládat jako „nepřekonaný“. Ze jména Neklan je zřejmě odvozeno také jméno Nekola.

Význam jména Hostivít je už na první pohled zřejmý. Jedná se o někoho, kdo „vítá hosty“, případně „má rád hosty“. Jde vlastně o českou obdobu latinského jména Bonaventura. A to nejen českou. Vždyť i polština zná prakticky stejné jméno – Gosciwit.

Někteří jazykovědci se odvolávali na skutečnost, že jménům bájných knížat v Čechách odpovídají dokonce i místní názvy. Například u Horažďovic nalezneme Nezamyslice. Další obec tohoto jména máme na Moravě u Vyškova. U Pardubic zase existují Mnětice a na západním okraji Prahy Hostivice. Dokonce Křešice, jež jsou údajně odvozeny od Křesomyslova jména, máme v Čechách hned troje. Ale v tomto případě by se obce měly nazývat Křesomyslice, pokud by chtěly spojovat svůj původ s legendárním knížetem…

(bau)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1919939
DnesDnes259
VčeraVčera807
Tento týdenTento týden259
Tento měsícTento měsíc16279

Partnerské weby