Říká se o něm, že je to jeden z nejlacinějších přírodních léků. Zázvoru si velmi cenili už ve starověku, dodnes se jako léčivo, ale také k přípravě pikantních pokrmů užívá v Indii a Číně. Zázvor má řadu blahodárných účinků na zdraví. Lidová

medicína ho doporučuje žvýkat několikrát denně v množství 0,3 až 1 gram například při bronchitidě, neurologických bolestech hlavy, migréně, meteorismu, nechutenství. Příznivě stimuluje cirkulaci krve, napomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Ve starých herbářích najdeme zázvorové rady nejčastěji v souvislosti se zklidněním trávicích obtíží, neboť zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a neutralizuje kyseliny. Nejčastěji se zázvor využívá při nachlazení a chřipce. Při nich je dobré pít třikrát denně čaj z čerstvě nakrájené hlízy, má schopnost skvěle prohřát celé tělo. Navíc pomáhá při zánětu dýchacích cest uvolňovat hleny. Vitaminy, éterické oleje, antibiotické a další léčivé látky obsažené v zázvoru zvyšují imunitu. Je také silným antioxidantem, což ho předurčuje jako preventivní prostředek proti rakovině. Možná to nevíte, ale zázvorový čaj je také dobrým pomocníkem při cestování, protože zmírňuje kinetózu. Obklady ze zázvorového odvaru mají protizánětlivé a analgetické účinky, tedy tlumí bolesti při zánětech kloubů, a tak ho lékaři doporučují při artritidě.

(es)

DODATEK

I bylinkami se lze předávkovat. Velmi opatrně by měli zázvor používat lidé s vysokým krevním tlakem, nedoporučuje se jedincům se žlučovými kameny a těhotným ženám. Ve vyšších dávkách může vyvolávat zvracení, točení hlavy, nevolnost.

Planety radí i varují

Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Domeček zdraví

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1732870
DnesDnes24
VčeraVčera1141
Tento týdenTento týden2366
Tento měsícTento měsíc29388

Partnerské weby