Nejen evropskou krajinu, ale také panenské deštné pralesy Bornea, obývá podle starověkých legend řada přízraků, duchů a zjeveni.

Patří mezi ně třeba Pun tumid, legendární zjevení Kelabitské vrchoviny na

hranicích mezi malajsijským státem Sarawak a Indonéskou částí Bornea. Jedná se o přízrak napůl člověka a napůl ducha, jenž žije v tamní džungli. Jeho jméno znamená v jazyce místních pralesních kmenů „Dědeček pata“ a svou přezdívku dostal kvůli rozměrům nohou (velmi podobných zvířecím tlapám) a zvláštnímu stylu chůze. Pun tumid se často vyskytuje v kelabitské ústně šířené historii zdejších, na pralesní božstva ještě věřících, kmenů. Dokonce mnoho stařešinů i dnes tvrdí, že ho zahlédli na vlastní oči. Podle domorodců je duchem ochranářem, který střeží zdejší kraj a hory, jež obývají potomci lovců lebek. Pun tumid chodí džunglí po úzkých stezkách mezi osadami a trestá ty, kteří nedodržují její pravidla. Dajakové věří, že jeho největší hněv na sebe cizinci uvrhnou, když zavěsí mokré oblečení nad oheň a budou do ohniště házet slupky od ovoce. Také strkání mačety do plamenů se Pun tumidovi vůbec nelíbí.

Těm, kteří neposlouchali jeho rady, se Pun tumid navíc pomstí tím, že jim uhasí oheň, způsobí dlouhodobou nespavost a z toho plynoucí vyčerpání, případně hořící polena z ohně přemísťuje a ta pak podpalují džungli.

Jinou z bornejských legend je Nabau, obří hadí božstvo s dračí hlavou, které uctívají dodnes převážně animistické kmeny původních pralesních Dajaků. Podle prastarých legend i svědectví těch, kteří jej v nedávné době údajně spatřili na vlastní oči, je Nabau dlouhý více než třicet metrů. To je třikrát více než vědecky doložený exemplář krajty mřížkované, která se nechvalně proslavila tím, že zardousila a pozřela i několik lidí. Tato malajsijská (bornejská) verze známé skotské Lochnesky žije na horním toku řeky Rejang a indiáni tvrdí, že kdo boha spatří, bude ostatními pralesními bohy obdařen velkým štěstím.

Na počátku roku 2009 se do bornejské džungle vydala vědecká expedice, která měla za úkol bájného Nabau nalézt nebo aspoň zadokumentovat jeho výskyt. Pátrání probíhalo po zemi i vrtulníky ve vzduchu a právě při jednom z těchto letů se u přítoku Batang Rejang podařilo vědcům toto nestvůrně velké zvíře zahlédnout. I přes fakt, že se záhadného obřího vodního hada podařilo i několikrát vyfotit, panují mezi některými skeptickými vědci pochybnosti o pravosti snímků.

(bla)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1919939
DnesDnes259
VčeraVčera807
Tento týdenTento týden259
Tento měsícTento měsíc16279

Partnerské weby