Pandemie nemocí, globální ekonomická krize, teroristické útoky, nezaměstnanost, mezigenerační, partnerské a mezilidské vztahy. Na člověka dnešní doby se denně valí tolik zla, že si s tím mnohdy neví rady. Jít ke klasickému psychologovi se stále mnoho z

nás bojí nebo stydí, a tak čím dál častěji klepeme s prosbou o pomoc a touhou o restart těla na dveře terapeutů či meditačních expertů. Jedním z nich je i Lenka Markovičová z Liberce, která svým klientům pomáhá mimo jiné i hypnózou.

K profesi jí přivedly především osobní prožité zkušenosti a poznání, že pokud přijmeme plně zodpovědnost za svůj život, objevíme v sobě jedinečný dar tvořit si jej podle svých přání a představ. Kromě koučinku se věnuje také terapiím NLP s hypnózou, která umí pomoci v nejrůznějších oblastech života (například strachy, fobie, odvykání kouření, hubnutí). Je také autorkou ebooku Sedm kroků k práci snů.

Co je podle vás ve skutečnosti největším nebezpečím pro naši společnost? Lze mu nějak čelit?

Asi my sami. Změna k lepšímu může nastat tehdy, pokud začneme každý sám u sebe. Jakkoli se to může zdát nereálné a zdlouhavé, výsledky často přicházejí překvapivě brzy. Mám na mysli například zlepšení vztahů v rodině, v zaměstnání, často dochází k pozitivním změnám i na tělesné úrovni, jako je redukce hmotnosti, zlepšení zdravotního stavu. Z vlastní zkušenosti, ale i ze zkušeností mých klientů, vidím velké změny. A to často až takové, ve které by nikdo předtím nevěřil. Jít k sobě, žít v souladu se sebou, pěstovat zdravou sebeúctu a sebelásku, respekt ke druhým - to je klíč k tomu, jak změnit to, co v životě nechceme.

Máte mezi svými klienty spíše ženy nebo muže?

Více ženy, i když mužů postupně přibývá.

Jak si to vysvětlujete?

Ženy jsou obecně otevřenější tomu hovořit o svých pocitech. Když mají problém, chtějí ho řešit a neberou to jako slabost. Umějí lépe pracovat s emocemi, s intuicí. Většina mužů má ve svém myšlení ukotvené vzorce, které jim říkají, že není dobré, aby se příliš otevírali, že opravdový muž je silný, úspěšný a také nikdy nepláče, jinak je to bráno jako slabost. Muži jsou racionálnější a svým způsobem se brání tomu, že by přiznali využití intuice.

Je trendem dnešní doby, že mnoho žen chce být oficiálně bráno za rovnocenné mužům, ale jakmile se dostanou do problémů, neváhají na muže působit právě přes tyto archetypální vazby. Znamená to tedy, že ženy chtějí být ženami, jen když se jim to hodí?

Ženy chtějí být ženami, ale to, na co se ptáte, v podstatě nemá s tím „být ženou“ nic společného. Pokud by čistě stavěly na archetypálních vazbách, nebudou dělat to, co dělají. Ženy mají v sobě potlačenou ženskou energii a to, jak žena vypadá, ještě nic nevypovídá o její vnitřní harmonii. Obecně to v dnešní době nemají lehké ani ženy, ani muži.

Tím, jak ženy přebírají mužské role, nedávají prostor mužům k tomu, aby byli opravdovými muži. Jsou to vzorce, které si neseme generačně, výchovou, vlivem společnosti atp. Nelze ale nikoho vinit, se změnou je třeba začít u sebe. Žena by se měla radovat, tvořit, a to jak v rodině, tak třeba i prostřednictvím své práce a poslání.

Výsadou ženy je trpělivost. Muž by měl mít v životě cíl. Tím cílem by neměla být rodina, i když ji bude ochraňovat a pečovat o ni. Jakmile muž nemá cíl, ztratí se v životě, nefungují mu vztahy a jeho život začnou řídit ženy, které tím přebírají mužskou roli, k níž patří právě řízení, kontrola, zacílení. Pokud žena bude pracovat na své ženskosti, uzdraví nejen sebe, ale skrze sebe dá možnost i muži stát se opravdovým mužem. A to platí i naopak.

Jak se tedy mají muži k ženám chovat? Za svého pobytu v Afghánistánu jsem zažil případ, kdy americká vojačka podala trestní oznámení na českého vojáka za to, že jí podržel dveře do jídelny. Prý v ní neviděl bojovnici, ale jen ženu.

To, o čem hovoříte, je extrém. Chování té americké vojačky není chování opravdové ženy.

Dříve spolu lidé zůstávali běžně po celý život a jen výjimečně se rozváděli nebo rozcházeli. Dnes je to naopak. Co je podle vás za tím, že klesá úroveň vzájemné mezilidské tolerance?

Víte, to, že spolu lidé zůstávají, ještě nic nevypovídá o kvalitě jejich vztahu. Na druhou stranu lidé se rozcházejí kvůli malichernostem, které mohou dorůst do obřích rozměrů kvůli tomu, že spolu neumějí komunikovat, vytvářejí si domněnky a berou si spoustu věcí osobně. Krásně o tom píše Don Miguel Ruiz ve své knize Čtyři dohody. Stejně tak, jako je každý člověk originál, je i každý vztah jedinečný. Zůstávat ve vztahu mohu do té doby, než jsou narušeny moje důstojnost a osobní hranice. Ale opět je to individuální, každý své hranice dobře zná, ať si to připustí nebo ne.

Ve společnosti stoupá počet dětí s různými poruchami typu hyperaktivita, Aspergerův syndrom, autismus a všechna možná „dys“. V čem vidíte příčinu? Stres rodičů, civilizační tlaky, znečištěné ovzduší nebo kontaminované potraviny? A co se s tím dá dělat?

To je spíše otázka pro terapeuty, psychology a lékaře. Obecně ale platí, že jakákoli nemoc, disharmonie těla a mysli souvisí s myšlením a emocemi, a to i po generační linii.

Petr Blahuš

Kontakt na Lenku Markovičovou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1919939
DnesDnes259
VčeraVčera807
Tento týdenTento týden259
Tento měsícTento měsíc16279

Partnerské weby