Jméno německého hradu Minneburg (Láskohrad) je jedinečné, na rozdíl od názvů jiných hradů v údolí Neckaru. Láska ve smyslu rytířského uctívání žen u dvora panovníka byla zachycena v mnoha středověkých básních, ale sídla se tak

pojmenovávala zřídka. Na rozdíl od jiných důležitých hodnot rytířství, jako čest (Ehrenberg), dobrota (Gutenberg) či velkorysost (Reichenstein).

O rodu z Minnebergu je zmínka v dochovaných záznamech mezi lety 1333 až 1378, pravděpodobně se jednalo i o stavitele zdejšího opevnění. O samotném hradu existují první záznamy z roku 1338. Majitelem byl tehdy Rüdt z Collenbergu, který hrad o 11 let později prodal falckým kurfiřtům. V jejich majetku zůstal až do 17. století, ale byl často dáván do zástavy a několikrát se stal sídlem správního úředníka přilehlého panství nebo sklepmistra. Od 14. století patřilo k hradu několik vesnic, polí a lesů v údolí Neckaru.

V roce 1518 získal hrad fojt Vilém z Habernu, který jej nechal zvelebit. Po jeho smrti v roce 1537 a vymření rodu z Minneburgu byl hrad ještě v 17. století využíván zdejším vinařstvím (především jeho sklepy), než byl během třicetileté války v roce 1622 zničen.

Unikátní střílny

Při obnově rampy jádra hradu byla nalezena a znovu zazděna deska, na níž je odkaz na stavitele „junker Habern“. Za renovace byla postavena parkánová hradba kolem hradního jádra se třemi štíhlými rondely (dělovými věžemi), která byla obrácena k oběma mohutným severozápadním příkopům. Ve vyšší úrovni dovnitř otevřených bastionů, datovaných rokem 1521 nebo 1522, jsou na straně do parkánu široké střílny ve tvaru tlamy, jež mohly pokrýt také prostor pod sebou (což byl na svou dobu důmyslný stavební prvek). Je zde patrný podpis stavitele a mistra kameníka Jana Werthena a architekta Jana Steinmillera, který později vystavěl zbrojnici na hradě Breuberg, jež je první stavbou v renesančním slohu v oblasti Odenwaldu.

Památka na nešťastnou lásku

Podle legendy byl název hradu odvozen od šlechtičny jménem Minna von Horneck, která byla zamilovaná do hraběte von Schwarzenberg. Ten se však zúčastnil křížové výpravy, která trvala mnoho dlouhých let. Minna na něj po celou dobu věrně čekala.When he returned he found her on her deathbed and promised to build a castle in her honor.Když se ale hrabě konečně navrátil domů, našel ji na smrtelném loži. Umírající celoživotní lásce slíbil, že postaví hrad na její počest. A nazval jej Minneburg.

Petr Šafránek

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1919939
DnesDnes259
VčeraVčera807
Tento týdenTento týden259
Tento měsícTento měsíc16279

Partnerské weby