Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1611567
DnesDnes869
VčeraVčera1248
Tento týdenTento týden2117
Tento měsícTento měsíc22163

Home

Lékárnička ze zahrady

Říká se, že na každou chorobu roste nějaká bylina. Pořídit si domácí lékárničku z vlastních zdrojů, ze zahrady, není tak složité.

Meduňce se dobře daří na záhonu i v květináči. Její semínka je

potřeba zasít do bedniček nebo pařeniště, velmi dobře se rozmnožuje i rozdělením starších trsů. Podle Zory Kondé ze Salonu zdraví Fatima podporuje trávení, působí proti zvracení a průjmu, křečím a nadýmání. Celkově zklidňuje a harmonizuje organismus, má silné antidepresivní účinky, zlepšuje koncentraci i myšlení. Je účinná při nachlazení, menstruačních potížích, migréně, závratích.

Také bazalka je nenáročná na pěstování. Dobře se jí bude dařit jak na okně v květináči, tak v záhoně mezi zeleninou či květinami. Pokud má rostlina dostatek slunce, vláhy a výživnou půdu, rychle naroste. Používá se k léčení zánětů horních cest dýchacích, jako kloktadlo s dezinfekčními účinky. Odbourává stres, působí proti bolestem hlavy, pomáhá při nachlazení, uvolňuje svalstvo a harmonizuje trávicí trakt.

Levandule se musí pěstovat na slunném stanovišti, vyhovuje jí písčitá půda. Dokáže zklidnit a navrátit spánek, léčí kožní problémy včetně popálenin a hnisavých ran, úlevu přináší při bolestech hlavy. Výrazně snižuje vysoký tlak a funguje i jako výborný repelent.

Své místo v lidovém léčitelství má nesporně máta. Vyžaduje polostín a vlhkou, dobře vyhnojenou půdu. Lze ji úspěšně pěstovat i v truhlících za oknem. „Působí proti zánětům a křečím, podporuje chuť k jídlu a trávení, působí na nervový systém, povzbuzuje při apatii. Je vhodná při podchlazení i při přehřátí, hojí problematickou zanícenou pokožku, ztuhlé svaly a klouby, také je přirozeným osvěžovačem dechu,“ dodává Zora Kondé.

(tz, mav)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

 

Tajemno, záhadná místa, podivné jevy a fenomény: Přízraky starobylého hotelu, zkoušeli jste komunikovat s duchy? Ćeskolipské pověsti o pokladech, bosenské pyramidy, ideální dítě podle hvězd – Váhy, toulky po hradech a zámcích - hrdý a nepokořený Reichenberg...

Klíč ke šťastné budoucnosti: Aktuální předpovědi, pohyb a vliv planet na měsíc listopad.

Meditace: Pro soustředění - 16. října v čase od 20.00 do 20.10 hodin.

Zdraví: Srdce jako zvon, buďte fit díky celeru, léčivé včelí produkty, jóga prstů…

Představujeme: Mystičku Arianu Ariette Argoni.

Tipy pro krásu, do domácnosti či na zahradu: Samoopalovací triky. Fazole - maso chudých. Stévie v květináči, podzim na zahradě...

Zajímavosti: Novinky ze světa vědy, muzeum mobilních telefonů, náplasti na hubnutí, hybridní střevíčky, nejvzácnější mince. Střevní doping, šance pro slabozraké, energie z kaktusů….

Zábavný test, vaše příběhy, soutěže, křížovky, pranostiky…

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE