Říká se, že na každou chorobu roste nějaká bylina. Pořídit si domácí lékárničku z vlastních zdrojů, ze zahrady, není tak složité.

Meduňce se dobře daří na záhonu i v květináči. Její semínka je

potřeba zasít do bedniček nebo pařeniště, velmi dobře se rozmnožuje i rozdělením starších trsů. Podle Zory Kondé ze Salonu zdraví Fatima podporuje trávení, působí proti zvracení a průjmu, křečím a nadýmání. Celkově zklidňuje a harmonizuje organismus, má silné antidepresivní účinky, zlepšuje koncentraci i myšlení. Je účinná při nachlazení, menstruačních potížích, migréně, závratích.

Také bazalka je nenáročná na pěstování. Dobře se jí bude dařit jak na okně v květináči, tak v záhoně mezi zeleninou či květinami. Pokud má rostlina dostatek slunce, vláhy a výživnou půdu, rychle naroste. Používá se k léčení zánětů horních cest dýchacích, jako kloktadlo s dezinfekčními účinky. Odbourává stres, působí proti bolestem hlavy, pomáhá při nachlazení, uvolňuje svalstvo a harmonizuje trávicí trakt.

Levandule se musí pěstovat na slunném stanovišti, vyhovuje jí písčitá půda. Dokáže zklidnit a navrátit spánek, léčí kožní problémy včetně popálenin a hnisavých ran, úlevu přináší při bolestech hlavy. Výrazně snižuje vysoký tlak a funguje i jako výborný repelent.

Své místo v lidovém léčitelství má nesporně máta. Vyžaduje polostín a vlhkou, dobře vyhnojenou půdu. Lze ji úspěšně pěstovat i v truhlících za oknem. „Působí proti zánětům a křečím, podporuje chuť k jídlu a trávení, působí na nervový systém, povzbuzuje při apatii. Je vhodná při podchlazení i při přehřátí, hojí problematickou zanícenou pokožku, ztuhlé svaly a klouby, také je přirozeným osvěžovačem dechu,“ dodává Zora Kondé.

(tz, mav)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948845
DnesDnes198
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden198
Tento měsícTento měsíc18500

Partnerské weby