Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1611567
DnesDnes869
VčeraVčera1248
Tento týdenTento týden2117
Tento měsícTento měsíc22163

Home

Může vést ticho k šílenství?

Ticho milujeme všichni bez rozdílu. Vyhledáváme tichá místa k tomu, abychom se uklidnili, uspořádali si myšlenky, dobili energii. Existují ale místa tak tichá, že zde člověk již po několika minutách začne mít halucinace a o dalších pár minut ho

připraví o rozum úplně.

Výzkumné zvukotěsné komory

Anechoická (zvukotěsná) komora je místo, které je tiché tak, jako žádné jiné na světě. Zatímco člověk je i v absolutním tichu obklopen zhruba 30 decibely hluku, v anechoické komoře lze naměřit dokonce minusové hodnoty.

Využívá se například pro výzkum, je zde slyšet i neslyšitelné, třeba jak hlučný je displej mobilu. Dá se zde také přesně zjistit, jak je který vůz hlučný. V běžném prostředí, které je vlastně neustále nějakým rušivým zvukem obklopeno, takové měření není možné.

V Guinessově knize rekordů je zapsána zvukotěsná komora vyrobená pro potřeby Microsoftu ve washingtonském Redmondu. Úroveň zvuku je zde naměřena v nepředstavitelných hodnotách - minus 20,6 decibelu. Stěny místnosti jsou opatřeny zvukotěsnými vrstvami materiálu, který pohlcuje veškerý zvuk, jež vydává místnost samotná.

Pokud by se vám podařilo do takového místa vstoupit, po krátké době uslyšíte veškeré zvuky, které vydává vaše tělo. Dozvíte se, jak tluče vaše srdce, jak vám proudí krev v žilách. Stanete se hluční sami sobě.

Mozek může spustit halucinace

Jsme neustále obklopeni ruchy, které mozek nejen vnímá, ale zároveň se jimi i zabývá, zpracovává je. Pokud ale utichne i ten nejtišší zvuk, mozek začne hledat sám podněty ke zpracování jiného hluku. Začne totiž člověka chránit před ztrátou sluchu, navíc si neumí poradit s neznámou situací. Předchází tomu ovšem kratičký kolaps, kdy mozek začíná přepínat na jinou úroveň fungování a okamžitě hledá hluk. Jakýkoli.

Člověk pak uslyší jak se zavírá a otevírá srdeční chlopeň, jak protékají žaludkem šťávy nebo jak šumí krev v žilách či proudí vzduch do plic. Mozek ale hledá další a další podněty, dostavují se tedy halucinace. Vytváří si prostě šum a hluk sám bez ladu a skladu.

V anechoické místnosti není možné stát, protože člověk ztrácí rovnováhu, nemá se podle čeho orientovat.

Pokud se někomu podaří dostat do tak tiché místnosti, vydrží v ní jen pár minut. Začne se děsit sám sebe. Vydrží-li déle, je stejně v jeho zájmu po deseti minutách místnost opustit. Jedná se totiž o hranici, kdy začíná být absolutní ticho pro člověka skutečně nebezpečné. Rekord drží reportér, který v anechoické komoře vydržel 45 minut, dosud není údajně překonán.

Anechoická komora je využívána hlavně společností NASA, která zde testuje mimo jiné kosmonauty. Zjišťuje se, za jak dlouho se u nich dostavují halucinace a zda jsou schopni jim čelit. Za největší zvukotěsnou komoru je totiž považován právě vesmír.

(nak)

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

 

Tajemno, záhadná místa, podivné jevy a fenomény: Přízraky starobylého hotelu, zkoušeli jste komunikovat s duchy? Ćeskolipské pověsti o pokladech, bosenské pyramidy, ideální dítě podle hvězd – Váhy, toulky po hradech a zámcích - hrdý a nepokořený Reichenberg...

Klíč ke šťastné budoucnosti: Aktuální předpovědi, pohyb a vliv planet na měsíc listopad.

Meditace: Pro soustředění - 16. října v čase od 20.00 do 20.10 hodin.

Zdraví: Srdce jako zvon, buďte fit díky celeru, léčivé včelí produkty, jóga prstů…

Představujeme: Mystičku Arianu Ariette Argoni.

Tipy pro krásu, do domácnosti či na zahradu: Samoopalovací triky. Fazole - maso chudých. Stévie v květináči, podzim na zahradě...

Zajímavosti: Novinky ze světa vědy, muzeum mobilních telefonů, náplasti na hubnutí, hybridní střevíčky, nejvzácnější mince. Střevní doping, šance pro slabozraké, energie z kaktusů….

Zábavný test, vaše příběhy, soutěže, křížovky, pranostiky…

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE