Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 
1611569
DnesDnes871
VčeraVčera1248
Tento týdenTento týden2119
Tento měsícTento měsíc22165

Home

Mystický projekt hraběte Šporka

František Antonín Špork byl jednou z nejvýznamnějších osobností 17. a 18. století. Údajný zakladatel první české zednářské lóže „U tří hvězd“ (což ovšem nebylo nikdy potvrzeno), filozof, vydavatel a mecenáš se také zabýval tajnými

vědami. Líbila se mu hermetika, ezoterika, duchovní alchymie či posvátná geometrie. Obdivoval karetní hry a symboly, věřil v jejich skrytá sdělení.

Když v roce 1694 začaly proudit davy lidí k léčivému prameni nedaleko Choustníkova Hradiště, začal Špork uvažovat o vybudování lázní. Zjistil, že krajina má v sobě značnou sílu, stačí ji jen „dotvořit“. To okoukl ve Francii a v Německu, jen vše vylepšil podle svých představ. Nedaleko Hradce Králové tak vyrostl zámek Kuks s překrásnou sochařskou výzdobou, Domem filozofů, vyhlídkovými pavilony či umělými poustevnami.

Úžasný je i novátorský Braunův betlém, jenž sem dokonale zapadl. Část soch i reliéfů byla vytesána přímo do skal, bukové aleje v Hubertově údolí ozdobily vyřezávané a malované portréty proroků a světců. Kamenný betlém je souborem soch, sousoší a reliéfů v lesních končinách. Nazýval se podle monumentů „Příchod tří králů“ a „Klanění pastýřů“. Špork ani Braun netušili, že za téměř tři staletí se krajina i les rapidně promění (samostatnou kapitolou by bylo popisování negativních vlivů erozí…).

Mystický betlém byl (stejně jako celý Kuks) vytvořen podle zákonů posvátné geometrie, proto poutníky nabíjí, duchovně občerstvuje.

Hrabě nechal v Kuksu postavit i špitál pro vojenské vysloužilce, lázně a ošetřovnu pro návštěvníky. Kostel Nejsvětější Trojice poutníkům připomínal vzkříšení a pomíjivost materiálního světa, tajemnost neviditelného (a přece všudypřítomného) božího plánu.

A tak se můžeme těšit na další zázraky a zvláštní jevy, které k tomuto místu vždy patřily.

(nov)

Planety radí i varují

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

 

 

Tajemno, záhadná místa, podivné jevy a fenomény: Přízraky starobylého hotelu, zkoušeli jste komunikovat s duchy? Ćeskolipské pověsti o pokladech, bosenské pyramidy, ideální dítě podle hvězd – Váhy, toulky po hradech a zámcích - hrdý a nepokořený Reichenberg...

Klíč ke šťastné budoucnosti: Aktuální předpovědi, pohyb a vliv planet na měsíc listopad.

Meditace: Pro soustředění - 16. října v čase od 20.00 do 20.10 hodin.

Zdraví: Srdce jako zvon, buďte fit díky celeru, léčivé včelí produkty, jóga prstů…

Představujeme: Mystičku Arianu Ariette Argoni.

Tipy pro krásu, do domácnosti či na zahradu: Samoopalovací triky. Fazole - maso chudých. Stévie v květináči, podzim na zahradě...

Zajímavosti: Novinky ze světa vědy, muzeum mobilních telefonů, náplasti na hubnutí, hybridní střevíčky, nejvzácnější mince. Střevní doping, šance pro slabozraké, energie z kaktusů….

Zábavný test, vaše příběhy, soutěže, křížovky, pranostiky…

Ochutnávka z dalšího čísla právě ZDE