Třezalka si vysloužila označení čarovník a není se čemu divit, moc má skutečně čarovnou. Na rozdíl od většiny bylinek byla poměrně podrobně vědecky prozkoumána. Je účinná proti velkému množství virových infekcí, mezi které patří chřipka, herpes, žloutenka

typu C a dokonce virus HIV, který způsobuje AIDS. Třezalka má prokazatelně uklidňující účinky. Již ve středověku byla používána proti „melancholii“, někdy se jí také říká „arnika nervů či balzám na nervy“. Předepisuje se k léčení nervových chorob, je velmi účinná při úzkosti, psychickém vypětí a odstraňuje nespavost. Účinek by se měl projevit za osm až deset dnů, třezalka by se neměla užívat déle než čtyři týdny. Čaj z této bylinky dobře léčí záněty trojklaného nervu. Pijeme denně dva až tři šálky čaje a bolestivá místa potíráme Janovým olejem. Ten připravíme tak, že květy třezalky tečkované natrhané za slunečného dne zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem v poměru 1 : 3. Květy musí být zcela ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na dva týdny na slunce, olej se zbarví dočervena. Poté jej přefiltrujeme přes jemné plátno, zbytek vylisujeme a olej uchováváme v tmavých lahvičkách.

Tato významná bylinka lidového léčitelství je vhodným doplňkem léčby nemocí zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev. Tiší žaludeční neurózu a celkově podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater. Působí příznivě i na ledviny a je močopudná.

Podle známé rakouské léčitelky Marie Treben by mladá děvčata měla pít čaj z třezalky dva až tři šálky denně v čase dospívání. Podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá léčit nepravidelnou menstruaci. Připravíme ho tak, že jednu lžičku řezané třezalky zalijeme dvěma decilitry vroucí vody, necháme deset minut louhovat a scedíme.

(žuk)

DODATEK

V době aplikace třezalky je nutné se vyhnout delším pobytům na přímém slunci, mohly by zapříčinit podráždění kůže. Vyšší dávky třezalky mohou způsobit selhání hormonální antikoncepce a vyvolat průjmy. Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou formou cukrovky, poškozením funkce ledvin či jater, nízkým krevním tlakem a těm, u nichž byl zjištěn probíhající nádorový proces.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2123377
DnesDnes864
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden3737
Tento měsícTento měsíc16870

Partnerské weby