Vypravme se do období prvorepublikového Československa za tajemnou dívkou, která měla zvláštní schopnosti a dokázala uzdravovat nemocné. Odkud tento dar získala?

Slečna Rosalie pracovala jako vychovatelka u významné rodiny na severu Čech. Pravidelně zajížděla na Liberecko ke své mamince, kterou

finančně podporovala. V polovině 20. let minulého století se zamilovala do hezkého mladíka a brzy se konala svatba. Rodině se najednou začalo vše dařit. Tchán a tchyně si brzy povšimli dívčina zvláštního daru. Kam přišla, tam vytvářela dobrou náladu, ale tišila i bolesti nemocných. Při návštěvě chorého pradědečka v Tanvaldu na starce zapůsobila tak, že záhy zahodil berle a jeho nemocné nohy se zcela uzdravily. Později podobně vyléčila i několik dalších lidí. Církev se ale k takovýmto světským „zázrakům“ stavěla nedůvěřivě. Dívku dokonce vyloučila z kostelního chrámového sboru.

Úžasný je i příběh o záchraně těžce nemocného malého chlapce. Rosalie ho navštívila a poté přes dítě přehodila nějakou deku či plachtu. Chlapcovy dýchací potíže, které ho trápily již rok, do tří dnů ustaly a lékaři mohli konstatovat, že je téměř zdráv. Rodičům však okolí zakázalo o události hovořit. A tak se upustilo i od děkovné cedulky v blízké kapličce, k její zamýšlené instalaci nikdy nedošlo.

Říkalo se, že „uhrančivá dívka“ chodí kamsi nabírat sílu, dýchat léčivé páry. Naše hrdinka totiž milovala i dlouhé procházky v lesích a horách. Mohlo jít o přírodní úkaz, s podobným jsme se setkali na Litoměřicku, konkrétně šlo o znělcový vrch Boreč. Za příznivých povětrnostních podmínek připomínal malou sopku. Při velkých mrazech se valí páry z vrcholových jam.

Jiří Nový

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2099186
DnesDnes318
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden6168
Tento měsícTento měsíc20972

Partnerské weby