0526diviznaKrálovská svíce je lidový název pro diviznu velkokvětou. Majestátní dekorativní rostlina, kterou najdeme na slunných stráních, často na kamenitých, neúrodných a pustých místech, září svými sytě žlutými květy do širokého okolí. Hustě vlnatě plstnatá lodyha

dorůstá až do výšky 1,5 metru. Není bez zajímavosti, že se její květy používaly v dávných dobách k barvení vlasů a látek. Již od antiky si ženy potíraly tváře listy divizny, čímž získaly přirozený „ruměnec“.

K lékařským účelům se sbírají květy tehdy, když začnou rozkvétat - ve druhé polovině června až do září, bez kalichů. Je tak třeba učinit za zcela suchého počasí, po opadnutí rosy, neboť diviznový květ je z bylinek jeden z nejchoulostivějších. Nikdy se nesmí pomačkat, suší se přirozeným teplem a tak rychle, aby si květy zachovaly zlatožlutou barvu. Divizna obsahuje zejména flavonoidy, saponiny, malé množství silice, slizové látky. Květy této léčivky jsou součástí prsních čajů a i samotné je lze užít při onemocnění dýchacích cest. Nálev připravíme z 20 g květů na 200 g vody nebo jedné polévkové lžíce na šálek. Nechá se přejít varem, pak deset minut stát. Pijí se dva šálky denně. Léčivý nálev se osvědčuje při kašli, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Divizna ulevuje i zevně, například při hemoroidech, bércových vředech, většinou se používá v bylinkových směsích. Pro snadnější odkašlávání při kataru průdušek, zahlenění můžeme vyzkoušet medicínu, na kterou potřebujeme 10 g sušených květů, 5 g podbělových listů, 10 g sušených květů slézu, 5 g sušené přesličky. Polovinu této směsi dáme do čtvrt litru vody, povaříme a po odstavení přidáme druhou polovinu. Asi po čtvrt hodině scedíme a užíváme jednu lžíci pětkrát denně. Sáhnout po divizně můžeme i při průjmu. V takovém případě hrst sušených čerstvých květů svaříme v pětině litru vody. Užívá se horký odvar. Listy divizny lze vyzkoušet i na nežity. Listy se spaří vřelou vodou a nerozdrcené na ně přikládají, čímž se rychleji vyvinou a snáze povolí. K tomuto účelu poslouží i šťáva vytlačená z čerstvých listů.

(ruch)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2073283
DnesDnes365
VčeraVčera1006
Tento týdenTento týden5731
Tento měsícTento měsíc20319

Partnerské weby