4027zazrak 2Letos v únoru se v jihočeských Strakonicích vzpomínalo na zázračné zachránění topícího se dítěte. Událost se stala před 300 lety a je dodnes obestřena nejasnostmi. Vydali jsme se tedy na jih Čech, abychom se o případu dozvěděli více. Do náhonu Pětikolského mlýna

spadla 22. února roku 1718 dcera správce panství Rosalie Hodánková. V ledové a prudké vodě nemělo dítě téměř žádnou šanci na přežití. Přesto se její matka, která dcerku doprovázela, nevzdávala. Když dívčino tělo zmizelo pod hladinou, modlila se k Janu Nepomuckému. V době tragédie byl již uctíván, ale ještě nebyl svatořečen. A budoucí světec skutečně pomohl! Zachráněná holčička později vypověděla, že pod vodou uviděla „přízrak Johánkův“, který k ní promluvil. Řekl doslova: „Neboj se jen, ty se neutopíš.“ Dívka popsala Jana Nepomuckého jako mocného ochránce. Rosalii vytáhl stárek spolu s dalšími mlýnskými zaměstnanci. Dítě z nehody vyvázlo bez zranění a i pobyt v ledové vodě pod mlýnským kolem přežilo bez úhony a následků.

Záchrana coby akt věrohodný

Kolem údajného zázraku se tehdy strhla pořádná mela. Ve Strakonicích se objevili i pochybovači, kteří dívce nevěřili. Dokonce i někteří lidé, kteří neměli dívčina otce rádi, prohlašovali, že za nehodu může matka. Dceru prý dostatečně nehlídala. Nakonec však bylo matčino zavinění vyloučeno a případ se dostal až do Říma k vatikánské komisi pro posuzování podobných zázraků. Komise postupně vyslechla několik desítek svědků, porovnala události a na místo vyslala dvojici komisařů. Závěr zněl jasně - zázračná záchrana byla shledána jako akt věrohodný a navíc byla zaprotokolována do úředních lejster. Spolu s dalšími stovkami podobných zázraků přispěla k urychlení kanonizace Jana Nepomuckého, který byl podle legendy utopen ve Vltavě. Ve mlýně, kde se dívčina záchrana udála, nechalo děkanství instalovat pamětní desku. Když mlýn zanikl, pořídila se deska nová, své místo našla v kostele svaté Markéty. Svatý Jan Nepomucký v kraji „zasahoval“ ještě několikrát, hlavně během 18. a 19. století. Aby ne, vždyť jeho sochy najdeme dodnes u řek, na mostech a u rybníků. Svatý Johánek z blízkého Nepomuku (tehdy Pomuku) tady byl doma.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2073266
DnesDnes348
VčeraVčera1006
Tento týdenTento týden5714
Tento měsícTento měsíc20302

Partnerské weby