3727když kotníky otékajíOteklé kotníky - v horkých letních dnech nic výjimečného. Také při delší cestě autobusem, autem, letadlem, po určitém času bez pohybu narůstá pocit těžkých nohou, které jsou jako z olova. Většinou je to signál, že žíly nepracují tak, jak mají. Co je toho příčinou? Pokud to

není nadměrná fyzická námaha či ortopedická vada, například příčně nebo podélně ploché nohy, případně také obezita, může jít o zánět žil, revmatický problém, stejně jako onemocnění srdce, jater či ledvin. Jestliže jde o trvalý stav, dlouhodobý problém, odpověď je vždy třeba hledat u specialisty. Většinou jde o poruchu krevního oběhu. Problémy nastávají v okamžiku, kdy je člověk více než hodinu v klidu, bez pohybu a organismus nemusí zvládat ani vysoké venkovní teploty, extrémně horké počasí.

Jak si pomoci? Když máte sedavé zaměstnání, nenechte nohy, jak se říká, zdřevěnět. Snažte si v průběhu pracovního dne dělat pravidelné přestávky, projděte se, pomoci může i jednoduchý cvik. Prokrvení nohou zlepšíte, když je malinko zvednete nad podlahu a jakoby šlapete na kole. To platí i v době dovolené při delších cestách jakýmkoli dopravním prostředkem. Stejně důležité je pravidelné větrání, které zajistí dostatek kyslíku, přidat lze i dechová cvičení. Obecně je dobré vyhnout se dlouhému stání nebo sedění. Ke zdravým nohám přispějí nejrůznější fyzické aktivity, jako jsou například plavání, chůze, turistika, jízda na kole.

Nedostatek pohybu způsobuje hromadění tekutin v kotnících. Vzhledem k tomu, že sůl podporuje zadržování vody v těle, je lepší ji v parných dnech raději omezit. Důležitá je také večerní relaxace, kdy nohám poskytneme maximální pohodlí. Podložíme je polštářem, dáme je do vyvýšené polohy, opřeme o zeď. V babských radách najdeme v prevenci doporučení na střídavou sprchu teplou a studenou vodou. Také příjemná bylinková koupel s přidáním nasekaných plodů jírovce pomůže ulevit od namožených nohou po vyčerpávajícím dni. Voda nesmí být však příliš horká. Z hlediska výživy je dobrým pomocníkem při poruchách prokrvení, cévních onemocnění, nedostatečnosti krevního oběhu pohanka. Už jen samotné popíjení pohankového čaje má prokazovat pozitivní účinky. Vhodná je také co nejčastější konzumace potravin obsahujících vlákninu a vitamin C.

(pru)

DODATEK

Jestliže se k dlouhodobě oteklým nohám přidává horečka, nižší potřeba močení, nutkavý pocit, že se všechny boty zmenšily a jiné potíže, je na místě poradit se s lékařem.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2123939
DnesDnes538
VčeraVčera888
Tento týdenTento týden4299
Tento měsícTento měsíc17432

Partnerské weby