0432tajemny 1V minulém čísle Spiritu jsme vás zavedli do Českého středohoří, konkrétně k obci Homole u Panny, kde se nachází tajemný menhir a ještě záhadnější kámen s rytinami. Co jsme vypátrali dále, při hledání starých textů a zpovídání

odborníků?

Prospěšný magnetismus

Je faktem, že kámen ležící nedaleko menhiru vykazuje nebývalé vlastnosti - kyvadlo zde mohutně osciluje a citlivé elektromagnetické přístroje zaznamenávají aktivní pole (mimo jiné se to projevuje ve zhoršené kvalitě záznamu a snímků). Záhadu lze ale poměrně snadno vysvětlit - doslova jen pár kilometrů od tohoto místa je vrch nazvaný Magnetovec. A zřejmě právě u menhiru dochází k výstupu skalní žíly.

Někteří odborníci nám ale tvrdili, že nejde o žílu, ale zbloudilý kámen, snad výsledek erupční činnosti. V Českém středohoří se poměrně často vyskytují podzemní shluky kovových rud -čočky - s vysokou koncentrací jednoho nerostu. Výjimkou nejsou ani rudy radioaktivní a zřejmě zde dochází ke kombinaci magnetismu a záření. Proto takový účinek

Signální menhir

Ve světě, ale i u nás, jsou známa místa, kam se zvěř chodí léčit. Právě tento kámen by mohl být jedním z nich. Toho si časem všiml člověk a postavil na takovém místě menhir jako ukazatel. Tomu by odpovídaly i obrazce. Někdo ve spleti čar vidí muže s namířeným lukem -tedy místo k dobrému lovu. Jiný ve shluku rovných svislých čas určuje skupinu lidí stojících opodál. Nějaké značky to rozhodně budou a určitě souvisejí s vlastnostmi tohoto místa.

Naše zem má mnohá tajemství a není se čemu divit, vždyť tu žili moudří lidé v těsném sepětí s přírodou. Občas nacházíme překvapivé stopy - spojení přes hlubiny věků - díky intuici a empatii.

Odkazy v přírodě jsou inspirací a naše touha po vědění je motorem. I my ale tvoříme historii a za pár let budou možná naši potomci pátrat po obdobných záhadách, které nedají dnes spát nám.

Dr. Frank

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184409
DnesDnes130
VčeraVčera524
Tento týdenTento týden3439
Tento měsícTento měsíc11348

Partnerské weby