0832zdraví v létěSpolu s dovolenkovým časem a cestováním se mohou objevit i nepříjemné zdravotní problémy. Co je dobré vědět, jak se před nimi chránit?

Extrémně vysoké teploty. Mohou způsobovat kolapsové stavy, ale také úžeh a úpal. Proto je nutné dbát na

pitný režim, lehce stravitelný jídelníček s nižší energetickou hodnotou, vyhýbat se nadměrné fyzické zátěži. Důležitý je také vhodný oděv, nejlépe ve světlých barvách, volný, vzdušný, z přírodních materiálů, který dobře saje pot. Nepřiměřené slunění, přímé působení slunečních paprsků, ale také pobyt v nevětraném prostředí mohou způsobit přehřátí organismu. Úžeh se projeví bolestmi hlavy, závratí, nevolností. V takovém případě je třeba dbát na zvýšený pitný režim, omývání těla studenou vodou, horečku lze snížit například obklady s tvarohem.

Střevní potíže. Stačí změnit prostředí, jídelníček a stres na cestách udělají svoje. Střevní potíže se většinou přihlásí nutkavou potřebou navštěvovat toaletu, nevolností, bolestmi břicha. V každém případě je zapotřebí nasadit přísnou dietu, dodržovat pitný režim, aby nedocházelo k dehydrataci. Je vhodné pít neslazený černý čaj, minerální vody, z léků lze pro rychlou úlevu doporučit černé uhlí nebo Imodium. Pokud potíže přetrvávají několik dnů, je nutné navštívit lékaře. Nejdůležitější v prevenci je důkladná hygiena, časté mytí rukou. Dbáme na to, aby voda, kterou pijeme, pocházela z nezávadných zdrojů. Potraviny konzumujeme dostatečně tepelně upravené, ovoce a zeleninu důkladně před jídlem omýváme.

Cestovní nevolnost. Může se objevit při cestování jakýmkoli dopravním prostředkem. Charakteristický je pro ni pocit na zvracení, žaludeční nevolnost, bolest hlavy až stav celkového vyčerpání. Těžší formu provází studený pot, problémy s koordinací. Jak jí předcházet? Důležité je před cestou se dostatečně vyspat, dobré není hladovět ani se přejídat, nevhodné je také pít alkohol. Při prvních náznacích nevolnosti pomůže zhluboka dýchat, dívat se po směru jízdy, ideální je pokusit se část cesty zaspat. V cestovní lékárničce se vyplatí mít léky proti kinetóze.

(ruch)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184414
DnesDnes135
VčeraVčera524
Tento týdenTento týden3444
Tento měsícTento měsíc11353

Partnerské weby