0132vraždyNejmasovější vražedkyní v českých dějinách byla šlechtična Kateřina z Komárova a Lažan. Během svého pobytu na Karlštejně sprovodila ze světa možná až třicet poddaných. Kateřina pocházela z nevýznamného rodu pánů z Komárova, takže když se provdala

za Jana Bechyněho z Lažan a Pičína, který v té době zastával významný post karlštejnského purkrabího, hodně si polepšila. Snad si proto myslela, že může všechno. Nebo se jen snažila udržet si bohatství a postavení za každou cenu? Kdo ví…

Ať tak či tak, s okamžikem příjezdu Kateřiny na královský Karlštejn (kde za svého muže, který byl často služebně ve Vídni, vedla správu) začaly poddaným tvrdé časy. Sebemenší prohřešek Kateřina tvrdě trestala a neznala slitování. Mučení bylo takového rázu, že mnozí nešťastníci torturu nevydrželi a zemřeli, další si nesli následky do konce života.

Hrůzné řádění sadistky

Na řádění Kateřiny upozornil jejího manžela jako první karlštejnský děkan a autor známé české kroniky Václav Hájek z Libočan, ale uražený manžel jej za to na konci roku 1533 zažaloval v Praze u zemského soudu. Tím však své ženě udělal vskutku medvědí službu. Soudní tribunál, kterému předsedal nejvyšší královský hofmistr Vojtěch z Pernštejna, dal vyslechnout kolem 17 svědků (z toho 10 žen). Nejprve vypovídali poddaní z Pičína, a ti se Kateřiny tak báli, že raději lhali, že o žádných zločinech nevědí. Pak ale před soud předstoupil novoměstský pražský měšťan a kožešník Prokop zvaný Papež, jehož příbuznou Kateřina zavraždila. A protože se jako Pražan nemusel tolik bát pomsty purkrabího, vše po pravdě vypověděl: „Toho jsem si vědom, že paní Kateřina k smrti utloukla na schodech pohrabáčem mou sestru Kateřinu z Právovic z Dušník…“

To povzbudilo další svědky, kteří své výpovědi začali měnit. Vypověděli, jak Kateřina řezala oběti nožem a do ran jim sypala sůl, jiným zase strhávala pruhy kůže ze zad a další polévala vroucím máslem. Své oběti bestiálně zavraždila jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi, neboť věřila, že si zachová věčné mládí. Sama Kateřina pak pod tíhou těchto svědectví a důkazů nakonec přiznala 14 vražd. Některé důkazy hovoří ale až o třech desátkách obětí.

Proklela vražedkyně svého soudce?

Trest byl tvrdý. Soud vynesl na domácí poměry značně neobvyklý a vůči privilegovaným šlechticům tvrdý rozsudek: Kateřina měla být uvězněna a ponechána svému osudu. V podstatě se dalo hovořit o rozsudku smrti hladem.

Kateřinu z Lažan a Pičína zavřeli 27. února 1534 do věže Mihulky na Pražském Hradě, kde 15. března Léta Páně 1534 také vydechla naposledy. Prý si předtím v zoufalství a šílenství z hladu okousala vlastní prsty. „V pátek před hromnicemi paní Kateřina Bechyňová odsouzena hrdla, protože několik děveček zabila; potom ji z vězení Mihulky, tak řečeného, umrlou vytáhli…“ říká se ve staré kronice.

V roce 1856 citoval Karel Jaromír Erben, tehdy pražský archivář, dobový zápis z jednání soudu: „Kdyby se mělo všecko vypsati, co jest činila a kterak se jest mučila a katovala s lidmi svými poddanými a služebnými i s dětmi svými, žádný by jinak nevěřil, než že jest v ní čert musel býti, a že jest čert ty muky, kterýmiž v pekle duše mučí, skrze ni musil to působiti.“

Dva dny po vražedkyni ale překvapivě zemřel i její soudce Vojtěch z Pernštejna, což lidé brali jako důkaz, že zlá a krutá Kateřina, jejíž duši si vzal s sebou do pekla ďábel, ho proklela a „stáhla s sebou“.

Smutný osud spravedlivého děkana

Na kariéru Jana Bechyněho neměly zločiny jeho ženy žádné následky. Po čase byl dokonce povýšen do úřadu nejvyššího zemského písaře, protože se uměl správně vtírat do přízně mocných i císaře. Zemřel až v roce 1547 a až do konce svého života se iniciátorovi celého soudu - Václavu Hájkovi - tvrdě mstil. Nařkl ho mimo jiné z krádeže ostatků, takže kněze dovezli k soudu do Prahy přivázaného pod koňským břichem.

Z Karlštejna po soudu musel Václav Hájek odejít na Vyšehrad, pak na Tetín a do Boleslavi. Tepat zlo ale nepřestal ani tam, když se zastal služky obviněné z čarodějnictví. Nakonec se vzdal svého úřadu a zemřel téměř zapomenut a takřka v bídě.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148523
DnesDnes80
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden2791
Tento měsícTento měsíc16338

Partnerské weby