0544šalvějNázev šalvěj pochází z latinského slova „salvia“ neboli „zachráním“. Byla posvátnou bylinou Římanů, kteří věřili, že má blahodárné účinky na většinu nemocí. Šalvějový čaj byl kdysi velmi oblíbený a pil se podobně, jako se dnes pije černý čaj nebo káva. Šalvěj je bylinou pro

zlepšení paměti, zvyšuje koncentraci, bystří smysly, dovede uvolnit psychický tlak a patří k antidepresivním bylinám. Šalvějový čaj má uklidňující účinky na organismus, například při nervovém vypětí, stresu a nespavosti. Je vhodný zejména pro starší lidi. Čaj také pomáhá při menstruačních potížích, revmatismu, chudokrevnosti. Pokud vás přepadne rýma nebo nachlazení, kašel, angína či jiné nemoci dýchacích cest, čaj ze šalvěje může být velkým pomocníkem. Tato bylinka má také velice blahodárné účinky na trávení, pomáhá proti plynatosti, stimuluje trávení, zlepšuje funkci jater a žlučníku. Může se používat i jako kloktadlo při bolestech v krku či jako ústní voda při aftech.

Šalvějový čaj - nápoj pro chytré hlavy. Potřebujete dvě lžičky šalvěje, které zalijete 250 ml vařící vody. Necháte čtvrt hodiny vyluhovat, pak scedíte a pijete šálek čaje po obědě a po večeři.

(žuk)

RADA SPIRITU

Čerstvou šalvěj můžete i zmrazit. K tomu se nejlépe hodí klasická forma na výrobu ledu. Do každé vaničky dejte pokrájené čerstvé listy, zalijte je vodou a dejte zmrazit.

Bylinné i tradiční přírodní prostředky najdete na www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1991273
DnesDnes639
VčeraVčera824
Tento týdenTento týden2293
Tento měsícTento měsíc10889

Partnerské weby