3011rajčataZelenině s léčivým účinkem se přikládá čím dál větší význam nejen v alternativní, ale také v klasické medicíně.

Rajčata. Najdeme v nich nezanedbatelné množství vlákniny, která podporuje správnou funkci střev. Čerstvá mají mnoho vitaminu C, jsou cenným

zdrojem provitaminu A, který působí proti šerosleposti, zvyšuje odolnost proti infekcím. Lykopen, obsažený v plodech, má kromě působení proti ateroskleróze i významný protinádorový účinek. Studie navíc ukazují, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou třetinu nižší u mužů, kteří rajčata konzumují pravidelně. Protože je ale lykopen stejně jako vitamin A rozpustný v tucích, měly by se syrové plody jíst s trochou oleje, například v salátové zálivce, či s jinou potravinou obsahující tuk.

Cukety. Jsou díky nízké energetické hodnotě vhodné při redukční dietě. Obsahují více než 90 % vody a hodně vlákniny, což má blahodárný vliv na střeva. Relativně velké množství draslíku podporuje odplavení nadbytečné vody z těla, což přispívá k vylučování usazených toxinů a stimulaci činnosti ledvin. Slupka cuket je bohatá na vitamin E a betakaroten, z nějž si organismus umí vyrobit vitamin A.

Okurky. Obsahují značné množství draslíku, takže dokáží zcela přirozeným způsobem odvodňovat organismus. Jsou velmi vhodnou zeleninou pro lidi trpící ledvinovým pískem, dnou nebo revmatismem. Dobře působí na krevní oběh.

Řapíkatý celer. Pomáhá upravovat krevní tlak, má uklidňující účinky a působí močopudně.

(dra)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2102000
DnesDnes73
VčeraVčera1169
Tento týdenTento týden2234
Tento měsícTento měsíc23786

Partnerské weby