Den před smrtí se papež Jan Pavel I., předchůdce Jana Pavla II. , necítil dobře. Dvěhodinyse procházel po své pracovně, pak si na chvíli četl. Druhý den zemřel na údajnou plicní embolii. Svatého otce tehdy nalezla řeholnice, jenže

podle oficiální verze jej měl najít osobní sekretář. Papež měl zemřít na lůžku, ale podle jeptišky ležel na zemi na koberci.V ruce měl mít (podle oficiální verze Vatikánu) svou oblíbenou knihu. Ani to nesedí. Čerstvě zvolený papež knihu nestačil do nového působiště přivézt, v době jeho smrti stále ležela v Benátkách. A tak se 28. září 1978 Vatikánem šířila nepochopitelná zvěst, nový papež Jan Pavel I., známý jako "papež úsměvu“,zemřel! Po pouhých 33 dnech svého pontifikátu, navíc krátce po svém předchůdci. Pikantnost zpráv zvýrazňovaly spekulace o údajné vraždě oblíbeného Svatého otce. Jak to tedy bylo doopravdy?

Musíme přiznat, že dodnes nikdo pořádně netuší, co se v roce 1978 stalo. Po smrti papežova předchůdce byl patriarcha benátský, kardinál Albino Luciani, zvolen velmi rychle, a to již po třetím hlasování. Byl prvním papežem, který začal používat dvojité jméno Jan Pavel. Do charismatického a inteligentního kardinála vkládala veřejnost velké naděje. Odmítl tradiční ceremoniál, korunování honosnou korunou (tzv. Tiárou), hovořil o sobě v první osobě jednotného čísla a zdálo se, že církev povede k dalším významným reformám. Ve skutečnosti by se ale život ve Svatém městě nezměnil, žádná katolická revoluce by se nekonala. Luciani patřil mezi tradiční konzervativce. Nedlouho před tím mu v náručí zemřel ruský metropolita Nikodým, který ve Vatikánu pobýval na papežské audienci. Měl být tou pravou obětí již tehdy Jan Pavel I.? Došlo k nějaké mýlce či chybě v plánu? Po papežově smrti nebyla uskutečněna pitva, tělo bylo rychle nabalzamováno a spěšně pohřbeno do papežské krypty. Lucianovi blízcí byli od nebožtíka nepochopitelně vykázáni za dveře. Proč? Manipulovalo se nějak s tělem i po smrti? Bylo zapotřebí vykonat nějaký tajný rituál? Spekulativci z Itálie tehdy zjistili i další podivné indicieskutečnosti - hlava katolické církve se již brzy hodlala angažovat v citlivé záležitosti, chtěla zakročit proti korupčníkům ve vatikánské bance. A také proti jejich komplicům. Jasné důkazy ovšem chybí. Jisté je, že bankovní reformy začal řešitaž Benedikt XVI. a jeho následovník, nynější papež František. Byl tedy Jan Pavel I.opravdu zavražděn? Pokud ano, tak proč?

Jiří Nový

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1947700
DnesDnes540
VčeraVčera653
Tento týdenTento týden4611
Tento měsícTento měsíc17355

Partnerské weby