Bítov - jeden z nejstarších, a díky své poloze na hraně skal i nejromantičtějších, českých a moravských hradů - by si neměl nechat ujít žádný vyznavač paranormálních jevů. Je jich zde mnoho a navíc tu ze země tryská silný proud negativní energie. Hrad Bítov

stojí na místě, kde nechala už přemyslovská knížata postavit v době Velkomoravské říše nad hlubokým kaňonem se soutokem Dyje a Želetavky pevné hradiště, které mělo spolu s dalšími pevnostmi strážit jižní hranici raně středověkého přemyslovského státu. Sám hrad zde stojí už skoro tisíc let, protože byl založen za vlády knížete Břetislava I. Paranormální jevy jsou zde ale aktivní dodnes.

Pomsta šílené rybářky

Podle mnoha svědků z řad návštěvníků hradu i jeho zaměstnanců je zde stále vidět duch nacistického barona Haase, který se na hradě zastřelil v květnu 1945 těsně před osvobozením Bítova - prý ze strachu z potrestání za své zločiny na Moravanech. Paranormální zjevení je doprovázeno například zvuky kroků, pádů věcí, praskání parket nebo samovolným rozsvěcením či naopak zhášením světel. Samotný duch je často viděn ve své bývalé ložnici, jak sedí na kraji postele, kde také spáchal sebevraždu. Po nějaké době se přízrak sám rozplyne.

Jiným zvláštním duchem je zjevení bezhlavého pošťáka nebo přízrak šílené rybářky. Ta přišla o rozum po smrti dcerky. Veškerou svou lásku věnovala kočkám, chránila je před zimou a vlky. Za nocí kočky dováděly na břehu a jejich vřískot se rozléhal celým údolím. Jednou večer plul kolem na člunu hradní pán se svou dcerou a dívka se hrozně vyděsila kvůli kčičím zvukům. Otec nelenil a začal kočky zabíjet šípy, kvůli čemuž na něj rybářka na oplátku nenávistně řvala a slibovala mu pomstu.

Její čas nadešel, když hradní pán musel odjet do války. Svou dceru nechal na hradě samotnou a přikázal jí, aby nechodila dolů k vodě. Děvčátko ho ale neposlechlo. Šílená rybářka si na dítě jednou počkala a shodila ho ze skály. Po svém návratu domů rytíř našel dceru na hřbitově, zatímco se pod hradem ozýval strašný smích bláznivé vražedkyně. „Za své kočky jsem si vzala tvou dceru,“ křičela. Pán z hradu Bítov na to šílenou ženu proklel a ona v ten moment zmizela. Od té doby nemá v hrobě pokoje.

Zázračná záchrana faráře

Socha anděla strážného v údolí pod Bítovem na břehu Želetavky pod hradem dodnes připomíná šťastnou a historicky doloženou událost, ke které došlo 1. června 1738. Farář Jan Stallhofer z blízkého Kdousova se vracel ze mše a oslavy, na kterou ho pozval hrabě Daun, tehdejší majitel Bítova. Protože byl zdatným cestovatelem a vypravěčem, zdržel se líčením příhod ze svých cest a nazpátek vyrazil až večer. Navíc se spustil déšť, a tak byla cesta dolů ze svahu velmi nebezpečná. V jednu chvíli faráři uklouzla noha a on se zřítil ze strmého srázu. Ačkoli se zastavil až na břehu Želetavky, jako zázrakem se mu nic vážného nestalo. Na důkaz vděku nad tímto božím zázrakem nechal na místě své záchrany postavit sochu anděla. Bizarní kouzlo hradu Bítov spočívá nejen v jeho pověstech a legendách, ale také v největší sbírce vycpaných psů na světě (a dalších zvířat). Pověstná je také bítovská zbrojnice, která patří k největším u nás.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1897730
DnesDnes235
VčeraVčera646
Tento týdenTento týden235
Tento měsícTento měsíc16158

Partnerské weby