V životě Leonarda da Vinciho je stále mnoho otazníků. Třeba, kdo byla jeho rodina? Nedávno Martin Kemp, emeritní profesor na Oxfordské univerzitě (a přední světový odborník na umění Leonarda da Vinci), prohlásil, že po podrobném studiu

toskánských archivů je nad slunce jasné, že Leonardo se narodil patnáctileté Catharině di Meo Lippi dne 15. dubna 1452. Otec je známý, je jím právník (notář) Piero da Vinci.

Mezery v rodinných vztazích vedly k mnoha hypotézám týkajícím se Leonardova dětství. Například Sigmund Freud tvrdil, že tajemný úsměv Mona Lisy je úsměvem Leonardovy matky, což je důvod proč obraz zachycuje oba a je „příslibem neomezené něhy a zlověstného ohrožení“.

Dříve někteří badatelé tvrdili, že Leonardova matka byla otrokyní ze severní Afriky nebo Turecka. Catharina prý byl v té době společenský název pro otrokyně. Ale Martin Kemp dokázal, že Leonardo maloval jen místní dívky. Jeho bádání v archivech ve Vinci a Florencii prokázaly, že Catharina a její bratr byli sirotky a žili se svou babičkou v opuštěném statku blízko Vinci. Mezitím Piero da Vinci měl „našlápnuto“ stát se úspěšným právníkem ve Florencii a měl být ženatý. Ale při návštěvě svého rodného města v červenci 1451 se setkal s Catharinou a svedl ji. Ta otěhotněla. Právníkova rodina dívce pravděpodobně vyplatila slušné věno, aby se mohla provdat za někoho jiného.

Martin Kemp zjistil všechna tato fakta z majetkové a daňové evidence a také to, že Piero sepsal právní listinu ve prospěch budoucího manžela Cathariny. V jeho knize „Mona Lisa: Lidé a malba“ je zmínka o tom, že by bylo třeba prozkoumat rodokmen ze strany matky. V loňském roce italští výzkumníci použili historické záznamy k identifikaci 35 žijících Leonardových předků, ale jen z otcovy strany. Mezi žijícími potomky je asi nejznámější italský režisér Franco Zfferelli, nominovaný na Oskara, který se proslavil filmovou adaptací Romea a Julie z roku 1968.

(kýr)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1950019
DnesDnes541
VčeraVčera831
Tento týdenTento týden1372
Tento měsícTento měsíc19674

Partnerské weby