Čtenářku Veroniku z Českých Budějovic zajímá: „Dost jsem toho četla i slyšela o geopatogenních zónách a jejich neblahém vlivu na bydlení. Byly u nás v České republice zapsány a zdokumentovány i nějaké záhady týkající se geopatogenních zón?“

V jednom

jihočeském městě byl zaznamenán děsivý případ. Velmi silná geopatogenní zóna tady „zlikvidovala" během asi 20 let celý dům, všech 14 nájemníků mělo vážné zdravotní problémy, pět jich zemřelo. Zachránila se jediná rodina, neboť měla ve svém středu chytrou babičku. Ta tak dlouho naléhala, až se přestěhovali jinam. Na rozdíl od nás třeba již staří Číňané či středověcí evropští architekti dobře věděli, kde stavět a kde ne. Geopatogenní zóny vůbec patří mezi módní fenomény, jenže laici se jími vůbec nezabývají. A to je škoda. Tyto zóny vznikají anomáliemi v zemské kůře, geologickými zlomy, přítomností podzemních vod. Naši krajinu protínají křížem krážem., Problémem je, jak přistupovat k jejich měření, někdy jen slabé odchylky mohou být příčinou velkých problémů. Podle odborníků geopatogenní zóny zaujímají více než třetinu zemského povrchu a asi 70 procent připadá na vliv podzemních vod.

V badatelských kruzích je známa analýza MUDr. Oldřicha J., který se před desítkami let zabýval vlivem zón na onemocnění rakovinou v oblasti střední a severní Moravy. Například na Olomoucku shromáždil několik tisíc případů onemocnění (a úmrtí). V domech nad geopatogenními zónami lidé umírali rychleji. V jedné ulici to bylo dokonce několik desítek osob během pár let. V postižených lokalitách byli obyvatelé také častěji nemocní, jinde bylo procento relativně uzdravených jedinců daleko vyšší. Uvedeme si ještě jednu historku, tentokrát, z Prahy. Malé batole trpělo neustálými zdravotními potížemi, které postupně sílily. Stačilo přezkoumat byt, jeho postýlka stála na silné (ale velmi tenké) geopatogenní zóně. Když došlo k přemístění dětské postýlky, vše se upravilo do normálu.

Existuje mnoho příruček a návodů, které radí, jak se zónami zatočit. Zrušit ale lze jen zóny se slabou intenzitou, proti těm silným se můžeme bránit· pouze částečně. A nejlepší rada? Raději se přestěhovat jinam!

Jiří Nový

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948842
DnesDnes195
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden195
Tento měsícTento měsíc18497

Partnerské weby