Dnes slavné náboženské místo bylo v roce 1916 územím, kde rostly jen keře a pokřivené stromy. Ani ne jedenáctiletá Lucie Santos, devítiletý Francisko Marto a sedmiletá Juacinta Mart, děti z vesničky Aljustrel patřící do farnosti Fatima, spatřily na nedalekém kopci zjevení. Mystická

událost se v příštích měsících opakovala. Při posledním zjevení dne 13. října 1917 viděly tisíce přítomných Slunce, které se podobalo stříbrné kouli nebo ohnivému kolu točícímu se kolem své osy. To jsou fakta, která uvádí prospekt, jenž mi na začátku komplexu předala slečna se sdělením, že bez něho bych fatimské události neporozuměl.

Zjevení zářivé dámy v bílém

Psal se rok 1916. První světová válka se rozjela na plné obrátky. O tom všem v Bohem zapomenuté vesničce v Portugalsku za Pyrenejemi mnoho nevěděli. Zato informace, které jsem obdržel, uvádějí: „...nedaleko vesničky Fatima se na kopci za stromem náhle zvedl vítr a za jeho listím se objevilo bílé světlo.“ Podle jedenáctileté Lucie se průhledná postava proměnila v mladíka, který se přiblížil k dětem a nechal se poznat jako anděl míru a žádal je, aby se modlily. K opětovnému zjevení došlo 13. května 1917. Tentokrát se podle vyprávění Lucie zjevila v bílém oděná dáma, která zářila jasněji než slunce, vysílala světelný paprsek a měla dětem říci, že přichází z nebe a bude je navštěvovat po dobu dalšího půl roku, každého třináctého dne v měsíci. Pověst o Fatimě se rychle rozšířila a 13. října 1917 se na místě sešlo snad 70 tisíc lidí očekávajících zázrak. Mezi přítomnými byli novináři a učenci, měli s sebou jistě i fotoaparáty. I když respektuji fotografickou techniku před sto lety, přesto je pro mne záhadou, proč se mi i přes usilovnou snahu nepodařilo z této události sehnat „pořádnou“ fotografii. Snad bylo na vině počasí, které přítomným vůbec nepřálo. Pršelo, foukal vítr, všude bylo plno bláta a všichni měli deštníky.

Výpovědi dětí se neshodovaly

Jako první upadla do transu Lucie a s bytostí rozmlouvala. Je překvapivé, že výpovědi dětí se neshodovaly. Lucie poznala v bytosti Pannu Marii a mimo to sdělila, že viděla Josefa s Ježíškem na ruce. Juacinta viděla Ježíše jako dítě stát vedle Josefa a Francisko z počátku neřekl vůbec nic a později sdělil „že viděl Pannu Marii, ale ne Josefa s Ježíškem“.

Lucie v předešlých zjeveních přijala dvě poselství. První bylo, že válka, tedy I. světová, brzo skončí. Ta trvala ještě celý rok. Podle druhého poselství měl mír nastat až v Rusku zvítězí katolická církev. Kdo měl přijmout katolickou církev, zda SSSR nebo ortodoxní církev sděleno nebylo. Dvě poselství se tedy mnoho nevydařila. Lucie měla během zjevení přijmout i třetí poselství. Ze tří dětí žila v dalších desetiletích jen Lucie. Francisko a Juacinta zemřeli během následujících dvou let, údajně na španělskou chřipku. Lucie v době zjevení neuměla číst ani psát. Žila v ústraní a v roce 1948 se stala členkou řádu karmelitánek. V klášteře získala základní vzdělání.

Zářivý rotující disk

Zvědavci bojovali při onom slavném zjevení 13. října 1917 s blátem. Nad nimi se objevil stříbrný disk. Dlouhé „vlasy“ se sypaly přímo na dav, a než je kdo stačil sebrat, roztály. Tento obraz se v průběhu deseti minut několikrát opakoval. V davu byl i pan Garret z univerzity v Cambridge, který události v blízkosti Fatimy popsal takto: „Byl velmi silný déšť. Přes mraky se probilo světlo a všichni přítomní se dívali na místo, kde začalo prosvítat. Objevilo se slunce, které vypadalo jako stříbrný disk s velmi zřetelnými konturami. Později se jeho barva změnila na perlovou. Objekt velmi silně připomínal kovové těleso. To není nadsázka. Popisuji jen to, co jsem skutečně viděl. Disk se roztáčel rychleji a rychleji. Náhle rotující slunce změnilo barvu na červenou a začalo se snášet nad zástup lidí. Vlna tepla udeřila na užaslý zástup a rázem zvědavcům vysušila promoklé oděvy a některým vyléčila i jejich choroby.“

Třetí poselství uschované v trezoru

Psal se rok 1944, Lucii bylo 38 let. Biskup z Leiry se přimlouval, aby třetí poselství bylo zachováno. Bylo nebezpečí, že si ho Lucie vezme do hrobu? Proč najednou taková starost? A tak již řádová sestra Lucie napsala třetí fatimské poselství celých 27 let po události a předala ho José Alvesovi Correira de Silvovi, biskupovi z Leiry. Ten ho zapečetil a hodlal dopravit do Vatikánu. Vatikán ale svědectví odmítl. Důvod byl neznámý. A tak biskup schraňoval poselství v trezoru dalších 13 let.

V roce 1957 předal třetí poselství biskup Svatému oficiu ve Vatikánu. Ještě předtím, než doručil obálku do Říma, podíval se na ni proti světlu. Celé třetí poselství bylo podle něho na jedné straně listu papíru. Na písemné formě poselství Lucie ale pracovala celý týden.

Mimo to - takové důležité poselství přece muselo být interpretováno slovo od slova. Sestra Lucie musela mít přímo fenomenální paměť.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046032
DnesDnes667
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3564
Tento měsícTento měsíc20385

Partnerské weby