Zoë, jak se původně svatá Kateřina jmenovala, se narodila 2. května 1806 v burgundském Fain-les-Moutiers ve Francii a měla ještě deset sourozenců. V devíti letech jí zemřela matka, a tak ji otec ještě s mladší sestrou svěřil do péče tety Markéty v Saint-Remi. Poté, co starší sestra vstoupila do kláštera, musela se

Zoë vrátit a jako dvanáctiletá převzít starost o celou domácnost, což v té době bylo pro malou dívku opravdu náročné. Musela obhospodařit ­maštal, zahradu, pekárnu, kurník a holubník, ve kterém rodina chovala 600 až 800 holubů. Její touhou však bylo následovat starší sestru, o čemž otec nechtěl ani slyšet.

Když bylo Zoë 14 let, začala k pravidelné páteční a sobotní modlitbě přidávat také půst. Ve všední dny chodila občas ještě na mši svatou do místního chudobince. Přestože se musela starat o hospodářství a nemohla chodit do školy, naučila se číst a psát, i když v pozdějším věku. Už v této době uvažovala o tom, že se stane řeholnicí. Proto odmítala všechny nabídky k sňatku.

Medailon Panny Marie

Při volbě řeholní společnosti Zoë napomohl živý sen, ve kterém ji svatý Vincent de Paul vyzval ke vstupu do společenství Dcer křesťanské lásky, kterému se říkalo vincentky. Do noviciátu vstoupila Zoë v roce 1830 a s řeholním rouchem přijala jméno Kateřina. V této době se zúčastnila slavnostního přenesení ostatků svatého Vincence de Paul z chrámu Notre Dame do kaple kataristů na ulici Rue de Sevres. A tehdy zažila mladá Kateřina svá první vidění - po tři dny se jí zjevovalo srdce svatého Vincence nad malou schránkou s jeho ostatky v kapli sester na ulici Rue du Bac.

V tom samém roce měla Kateřina vidění Ježíše Krista Krále a dalších několik Panny Marie. Nejdůležitější z nich se odehrálo 27. listopadu 1830, když se Panna Maria zjevila v podobě, kterou Kateřina popsala a podle níž byla později zhotovena medaile  Panny Marie s nápisem „Bez hříchu počatá Panno Maria, oroduj za nás, kteří se k tobě utíkáme“. Dnes je známa po celém světe jako Zázračná medaile.

Neuvěřitelné obrácení bankéře Ratisbonna

Zázračná medaile se stala vyhledávanou zejména po rozšíření obdivuhodného příběhu židovského advokáta a bankéře Alfonza Ratisbonna.

Alfonz Ratisbonne byl velkým odpůrcem křesťanství, ale po té, co od přítele obdržel jako dárek Zázračnou medaili, se mu v roce 1842 zjevila Panna Marie a on se stal křesťanem, katolickým knězem a spolu s bratrem Teodorem založili řeholní řád sester a společenství kněží Notre Dame de Sion (Sionské Panny Marie). Tyto události vyvolaly ve Francii veliký ohlas a vedly k církevnímu schválení Zázračné medaile.

Ostatky světice byly neporušené

Po ukončení noviciátu představení řádu obdrželi tento posudek: „Kateřina Labouré, silná, střední postavy, umí slaběji číst a psát. Má dobrou povahu a průměrný úsudek. Je zbožná a usiluje o ctnost.“

S tímto hodnocením ji poslali do chudobince na pařížském předměstí, kde strávila 45 let. Dělala všechny práce v kuchyni, v krejčovství, na hospodářském dvoře a samozřejmě pečovala o obyvatele. Když se matka představená dozvěděla o jejích mimořádných zážitcích a viděních, byla překvapena. Kateřina o nich totiž hovořila jen se svým zpovědníkem otcem Aladelem. Teprve po jeho smrti se svěřila matce představené.

Kateřina Labouré zemřela 31. prosince 1876, kdy jí bylo 70 let. Papež Pius XI. ji v květnu 1933 prohlásil za blahoslavenou a Pius XII. v červenci 1947 za svatou.

Při exhumaci před blahořečením našli její tělo neporušené. Uložili ho pod oltářem v kapli, kde se jí zjevovala Panna Maria. Dcery křesťanské lásky slaví i svátek Zjevení neposkvrněné Panny Zázračné medaile, a to den před svátkem svaté Kateřiny Labouré, tedy 27. listopadu.

(luv)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2012345
DnesDnes277
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2425
Tento měsícTento měsíc8670

Partnerské weby