Při svém pobytu na západě republiky jsem měla možnost navštívit rozhlednu na hoře Krudum. Ten den bylo jasno a pohled na okolní krajinu mi vzal dech. Prý je toto místo opředeno pověstmi. Mají v sobě některé z nich alespoň zrnko pravdy?“ ptá se čtenářka Drahomíra z Olomouce.

Návštěvník Slavkovského lesa by se mohl domnívat, že název Hory – Krudum – pochází z němčiny. Však také leží v bývalých Sudetech. Po II. světové válce se německá místopisná jména měnila na česká. V případě Krudumu to byla Chrudim, členové komise, která se těmito záležitostmi zabývala, si příliš nelámali hlavu s faktem, že v Čechách již existuje město stejného jména. Zřejmě nevěděli, že jméno hory se v průběhu staletí stejně měnilo, jinak by zvolili jedno z nich - například „Krutam“. Od konce roku 2009 zní v současnosti jméno hory opět Krudum a historici jsou přesvědčeni, že je původu keltského.

K hoře se vážou nesčetné pověsti a legendy. Jedna z nich praví, že na úpatí hory stál kostel zasvěcený svatému Mikuláši. Zda je to pravda či nikoliv, o to se historici dlouho přeli. Nedávný archeologický průzkum však prokázal, že pozůstatky pozdně románské stavby, které byly objeveny, skutečně mohly oním kostelem být. Ovšem kdy přesně byl kostel (pravděpodobně 12 metrů vysoký) založen, to se ještě přesně neví. Podle listiny, jež se zachovala, je zřejmé, že král Václav I. ho v roce 1253 předal Řádu křížovníků s červenou hvězdou v Lokti. Legenda pak praví, že na hoře Krudum měl svatý Mikuláš své sídlo. A jak to tak bývá, v předvečer svého svátku 5. prosince z hory sestupoval, aby přinesl dětem v okolí dárky, kterými odměňoval ovšem jen ty hodné. Děti, které zlobily, si prý odnášel ve velkém pytli na horu Krudum. Němečtí předkové, kteří v blízkosti hory žili, zřejmě k zastrašení svých potomků čerta nepotřebovali a Mikuláš si tedy vystačil bez asistence pekelných sil.

(st)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202373
DnesDnes351
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2047
Tento měsícTento měsíc12123

Partnerské weby