Grigorij Rasputin je jedna z nejzáhadnějších postav ruských dějin. Můžeme jen spekulovat o tom, jaký by byl jeho život po revoluci v roce 1917. Neopustil by carskou rodinu? Sdílel by s ní její osud? Tohoto sibiřského mužika, který se záhadnou shodou okolností

dostal až do blízkosti cara, carevny a jejich dětí, dvorská šlechta nenáviděla skoro tak silně, jako se ho bála. Byl to opravdu mystik? Měl léčitelské nadání? Dokázal ovládat mysl ostatních? Měl opravdu parapsychologické schopnosti nebo je jen předstíral? Jak je možné, že mu vzdělaná carevna tolik věřila? Odpovědi na tyto otázky řeší historici již déle než sto let.

Spasitel pro následníka trůnu

Na svět přišel před 150 lety, 21. ledna roku 1869 (podle gregoriánského kalendáře). Vodnáři bývají idealisté, vizionáři, kteří touží šířit poznání. A tak není divu, že mu začala brzy být jeho rodná uralská vesnička Pokrovskoje malá. Mladý Grigorij vedl velice výstřední život, ale později tvrdil, že ho to v 18 letech přestalo bavit a „otevřel se Bohu“. Také se oženil, zplodil dvě děti, ale rodinu poněkud zanedbával. Do tehdy hlavního města Ruska - Petrohradu - přišel roku 1903 a zhruba za dva roky se seznámil s carskou rodinou. Lze předpokládat, že již tehdy prosákly na veřejnost informace o jeho léčitelských schopnostech. Vymodlený a dlouho očekávaný následník trůnu trpěl nevyléčitelnou hemofilií a každý, byť sebemenší úraz, ho mohl ohrozit na životě. Otec Mikuláš a matka Alexandra se o něj velice báli a když se ukázalo, že Rasputin synka dokáže léčit modlitbami, pomocí hypnózy a dalších léčitelských praktik, nedali od té doby na něj dopustit.

Cara před válkou varoval

A sibiřskému mužikovi narostl hřebínek. Nejenže vedl nezřízený život plný pitek a milostných pletek s dvorními dámami i lehkými ženami, ale měl na carevnu takový vliv, že se to carovi přestávalo líbit. Rasputin se také pletl do politiky a nabádal ruského vládce, aby Rusko nevstupovalo do války, že ji prohraje. Opravdu viděl do budoucnosti? Car Mikuláš se záhy přesvědčil, že v tomto měl Rasputin pravdu, protože ruská vojska utrpěla hned z počátku války četné ztráty.

Až třetí pokus o vraždu byl úspěšný

Konec Rasputina byl velice dramatický a my ho známe i z filmů a literárního zpracování. Prostě odmítl zemřít „na první dobrou,“ i když se o to jeho vrahové – kníže Jusupov, poslanec Puriškevič, velkoknížata Pavlovič a Michajlovič a lékař Lazovert – velice snažili. Jindy tak spolehlivý jed cyankali nepůsobil. Střelné rány, které vypadaly jako smrtelné, Rasputina pouze zranily a utíkal z dosahu vrahů. Ti ho pak hodili do řeky Něvy ještě živého, ale později vyšlo najevo, že se neutopil hned. Je zřejmé, že Rasputin měl opravdu tuhý kořínek, i když měl tělo poznamenané alkoholem a nezřízeným životem. Uzavřel snad „pakt“ s temnými silami, které ho chránily do poslední chvíle?

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204373
DnesDnes98
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden98
Tento měsícTento měsíc14123

Partnerské weby