„Pocházím ze severních Čech a zajímám se o různé pomníčky a kříže, které se tu nacházejí. Můžete napsat něco o jejich historii, o legendách, které se k nim vážou?“ požádal redakci Pan Vladimír K. z Brna.
Kamenné či železné kříže jsou jemnou krajkou na historickém šatu naší země. Nedílnou součástí této krajky jsou i smírčí kříže. Například Českolipsko zkrášlovalo údajně až 1500 křížů. Řada z nich již byla nenávratně zničená. Jeden dosti význam ný stával u pole nedaleko Žandova, později však byl umístěn o několik metrů dál. Vadil totiž soudruhům a zemědělcům.

Čarodějnický kříž u Žandova
Jedná se o jeden z nejstarších křížů v celých severních Čechách. Různí badatelé se o něj zajímali již v minulosti. Někteří jej řadili k takzvaným cyrilometodějským křížům, jiní k vzácným smírčím křížům. Ve středověku údajně sloužil i jako pranýř, později se mu ale říkalo kříž démonů a čarodějnic. Dochované legendy hovoří o tom, že tento velký kamenný kříž sloužil i jako odpuzovač čarodějnic a démonů. Na místě, kde původně stával, měla být údajně díra do pekel a právě tudy démonické kreatury a jejich milostnice - čarodějnice pronikaly na lidský svět. Po nocích pak sužovaly obyvatele Žandova i okolních obcí.

Často ta pekelná čeládka vyla a bušila na okna lidí, kopala do dveří a všelijak se snažila dostat do domů. Na pokoji nenechala ani dobytek a úrodu. Pole bývala zválená, seno rozházené po loukách a sadech, dobytek pokousaný a zle poškrábaný. Proto se lidé dohodli, že na místě, odkud démoni vylézají, postaví velký kříž. Nejdříve zde stával kříž dřevěný z lipového dřeva. Jaké však bylo zděšení, když v noci slyšeli od kříže hrozný ryk a rachot a ráno byl kříž rozštípaný doslova na třísky. Lidem proto nezbylo než nechat zhotovit kříž nový - kamenný. Když bylo dílo vztyčeno, všichni se večer modlili a čekali, co se stane. Hromy a blesky křižovaly ten večer oblohu, oblaka prachu se dostávala do všech koutů každého domu. Vzduchem létaly věci i drobné domácí zvířectvo. Služebníci pekel se snažili dostat na svět, ale těžký kříž jim v tom bránil. To trvalo několik hodin. Až nad ránem nastal klid a pokoj. Kříž zůstal stát na svém místě a od těch dob byl již klid.

Sázka se smrtí
Rád bych připomenul ještě jeden kříž. Nedaleko České Lípy je obec Kozly. V dávné minulosti zde bylo velké pohanské obětiště. I zde stojí smírčí kříž, ke kterému se váže zajímavá legenda.

Místní mladík jménem Jan uzavřel sázku, že vyjede na koni třikrát po sobě klusem příkrý kopec Kozel. Na jeho vršku byla právě pohanská svatyně. Dvakrát se mu to podařilo, potřetí začal foukat prudký vítr, ozval se hrozný křik. Vyčerpaný kůň se polekal, klopýtl o kámen, kterých je svah plný, a padl. Mladý jezdec spadl tak nešťastně, že narazil hlavou na kámen a zabil se. Chlapci, kteří Jana k tomuto činu vyprovokovali, pak vytesali kamenný kříž a na místě, kde mladík zahynul, ho vsadili do země. V den, kdy kříž na místě neštěstí postavili, proťal oblohu obrovský blesk, který rozťal strom stojící vedle.
Milan Doležal

FOTO: KŘÍŽ U KOZLŮ


 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340835
DnesDnes806
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden806
Tento měsícTento měsíc20992

Partnerské weby

apartman banner