Stojíte někdy bezradně před bankomatem a nemůžete si vzpomenout na svůj pin? Marně přemýšlíte, kde jste nechali ležet brýle či klíče od garáže a je nemyslitelné vydat se na nákup do supermarketu bez seznamu věcí, co potřebujete? Když začne paměť vynechávat, většinou se domníváme, že jde o nezadržitelný projev stárnutí. Nemusí to však být pouze známka přibývajících let - paměť může vynechávat i v případě, když má člověk hromadu povinností, k tomu přibývají další a neví, co dřív splnit a vyřídit. Odborníci radí, ubrat na životním tempu, stanovit si priority, lépe organizovat svůj čas a hlavně - trénovat mozek, aby nezlenivěl a dlouho dobře sloužil.

Co je prospěšné pro mozek? Činnost mozkových buněk funguje na principu zájmu, proto je velmi prospěšné dát je do pohybu stále něčím novým. Zkuste například ráno při osobní hygieně čistit zuby levou rukou místo pravé, choďte na autobusovou zastávkou jinou cestou než obvykle, naučte se nazpaměť státní poznávací značky osobních vozů, které parkují před vaším domem a často si je opakujte. Rovněž vydatný, spokojený spánek je pro mozek velmi potřebný. Jestliže nerušeně spíme, spánek zažívá nejproduktivnější část dne. Jeho úlohou je informace, které se nám v jeho průběhu ukládali do krátkodobého „úložného prostoru“ přesunout do dlouhodobé paměti. Také dostatečný pitný režim udržuje na vysoké úrovni průtok informací mezi mozkovými buňkami. Pití krev zřeďuje, což má za následek okysličování mozku, spolu s kyslíkem se v buňkách spaluje i glukóza a tím se získává energie na myšlení.

Existují však i mnohé rostlinné povzbuzovače mozku. Blahodárně na paměť a koncentraci působí například lístky stromu Ginkgo biloba. Obsahují látky, které podporují krevní oběh a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami. A to včetně periferních částí, mezi které patří například mozek, oči, uši, končetiny a pohlavní orgány. V mozkové tkáni je kyslík využíván paměťovými buňkami a výsledkem je zvýšení koncentrace, celkové mentální svěžesti, včetně zachování dobré paměti i v pokročilejším věku. Správně fungující krevní oběh pomáhá uchovávat vysokou kvalitu i jiných funkcí, jako jsou schopnost správného vnímání, myšlení či řeči. Navíc Ginkgo biloba pomáhá chránit buňky lidského těla proti volným radikálům, které se v organismu hromadí důsledkem mnoha negativních vlivů - například špatného životní prostředí, stresu, nesprávné životosprávy, kouření a podobně.
(vos)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202649
DnesDnes32
VčeraVčera595
Tento týdenTento týden2323
Tento měsícTento měsíc12399

Partnerské weby