Pavel V. (1552-1621) pochází z urozeného římského rodu Borgheseů a papežem je zvolen 16. května 1605 ve věku 52 let. Už jako kardinál Camillo Borghese vezme účast v komisi takzvané inkviziční kongregace, která má rozhodnout o osudu filozofa, astronoma a spisovatele Giordana Bruna (1548-1600). Když inkvizitoři narazí na Brunovu zatvrzelost, je to právě Borghese, kdo doporučí ve výslechu přitvrdit. To ale prakticky znamená, že jsou použity mučící nástroje. Svatá katolická inkvizice dává astronomovi ultimátum. Buď prohlásí své názory za bludy, zřekne se svého učení a přežije, nebo bude vyobcován z církve a čeká jej smrt upálením. Bruno zvolil druhou možnost a přes trýznění a mučení, které trvá více než sedm let, odmítne uznat svoji vinu. V roce 1600 je upálen za přítomnosti budoucího papeže Pavla V.
Znemožní ho královské dítě
Na počátku pontifikátu má nový papež spory s italskými městskými státy, které nehodlají podlehnout církevní autoritě. Nad Benátkami papež vyhlásí interdikt – to znamená zákaz účasti na svátostech, zákaz sloužit mše a jiné bohoslužby. Žádné svatby, žádné pohřby, žádný křest. Jde o poslední případ vyhlášení papežského interdiktu nad samostatným státem a vede to k obviněním, že papež je Antikrist. Pavel V. si ovšem z toho nic nedělá a dál pokračuje ve svých kontroverzních rozhodnutích. Protestuje proti tomu, aby si Francie řídila církev na francouzském území. Mladičký, sotva 13letý francouzský král Ludvík XIII. (1601-1643) ale Pavlovi V. vzkáže, že „korunu má od Boha a ne od papeže“. Pavel V. zuří, nadává, proklíná – chová se zkrátka jako pravý egomaniak, ale to je tak vše, co může dělat. Navíc po celé Francii vznikají jako houby po dešti pamflety, ve kterých je papež označován za Antikrista, a jeho moc slábne.
Přivlastní si kapli
Místo toho, aby si dal Pavel V. pozor na to, co udělá, ovládne ho velikášství a touha zanechat v historii stopu. Například před dokončením stavby baziliky sv. Petra v Římě nařídí stavitelům napsat zlatým písmem na tmavě modrou mozaiku na sloupech tento nápis: „Paulus Quintus Borghesi fecit“ čili „Toto učinil Pavel V. z rodu Borghese“. A to i přesto, že s pracemi je započato za pontifikátu Julia II. (1443-1513) před více než 100 lety. Když Pavel V. umře 28. ledna 1621 na mozkovou mrtvici, okamžitě se množí historky o jeho smlouvě s ďáblem, který si přišel pro jeho duši.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278464
DnesDnes313
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden2919
Tento měsícTento měsíc10713

Partnerské weby