Tato fantastická alpská tradice je stará asi 500 let a nikoho ještě nezklamala. Více než tisíc čertů se tu každý rok objevuje v originálních starých maskách nebo maskách vyrobených podle dávné tradice. Před zraky lidí srší oheň a dým, tancuje

se v divokých rejích… Největší sešlost čertů v Evropě každoročně trvá až do pozdních nočních hodin. Letos sem přijížděly masky nejen z Rakouska, ale i z Bavorska a Itálie. Když jsme čekali na pekelné družiny, byla už taková zima, že nám zalézala za nehty.
Rozzuření pekelníci a žerty stranou
Po šesté večer bylo náměstí úplně plné. A najednou se z tlampačů ozve hlas oznamující příchod Mikuláše. Během chvíle přijel vůz tažený „krotkými“ čerty, na kterém stál Mikuláš. To bylo něco pro děti, kterým Mikuláš rozdával pytlíčky s dárky. Jenže v té chvíli jako když někdo otočí kouzelnou hůlkou a všechno dobré je rázem pryč. Rozzuření pekelníci dávali všem najevo, že odteď půjdou všechny žerty stranou. Nad náměstím se rozhořel „bengálský“ oheň a první kreatury vstoupily na scénu. Nešlo ale o žádné čertovské pohádky, ale rozzuřené pekelníky. Čerti měli metly spletené z čerstvých prutů, kterými bili diváky. O žádné symbolické bití tady rozhodně nešlo, pekelníci dávali jasně najevo, že tento večer je jejich…
Bitka začala
Najednou se k nám přitočila jedna pekelná příšera, rozmáchla se svou pletenou metlou a už jsme nevěděli, kde nám hlava stojí. Všude neprostupné lidské zdi, nebylo kam uhnout. A hned vzápětí jsem ucítila šílenou bolest na rameni. Všichni jsme si okamžitě promítali svoje hříchy z minulosti a začali se ptát, jestli jsme opravdu hřešili tolik… Ale asi bylo marné o tom přemítat, protože nám rohatci nevěnovali sebemenší pozornost. Natož, aby se omluvili, nebo se jen na okamžik zastavili… Prostě peklo na Zemi.
Po pravdě, asi žádná jiná země na světě nemá tolik čertů jako Rakousko. Krampuslauf se začal „držet“ už od 11. století a dnes patří k vyhledávaným turistickým atrakcím. Stovky čertů jsou rok co rok k vidění ve Villachu, v Klagenfurtu a v dalších alpských střediscích. A tak můžeme staré dobré Rakousko s trochou nadsázky považovat za centrum pekelné říše.
Děsivé masky
Masky i kostýmy rakouských čertů na Krampuslaufu jsou naprosto dokonalé. A značně hrůzostrašné. Nepocházejí ovšem ze sériové výroby, každý čert si je dělá (či alespoň zdokonaluje) sám, každá maska je tudíž víceméně originál. Čerti mají rudé, krví podlité oči, děsivé hororové rysy a minimálně půlmetrové rohy. Masky nejsou vyrobeny z papíru, ale z laminátu a často je zdobí pravá zvířecí srst a skutečné rohy. Masky jsou ostatně pěkně a „pekelně“ těžké, některé váží i přes deset kilogramů (ty nejtěžší váží údajně neuvěřitelných dvacet kilogramů). A také jejich cena je značná – pokud si je čerti nevyrobí sami a chtějí je koupit, zaplatí v přepočtu dvacet až padesát tisíc korun.
Rej ještě neskončil, ulicí se valí stovky ďáblů. Někteří jsou hnědí, jiní černí a další zase bílí. Oproti jiným rakouským městům, kde je průvod čertů oddělen od diváků zábradlím, v Zell am See vbíhají rozparádění čerti přímo do řad diváků. Šlehají všude kolem sebe těžkými metlami a vůbec jim nevadí, že mezi přihlížejícími jsou i malé děti.
Naštěstí jsou kolem členové ochranky, kteří nejagresivnější čerty trochu krotí. Ale sotva čerti vyjdou z náměstí, jejich agresivita opadá. A proč by také ne, když už ta největší energie vyprchala a nyní jsou přede dveřmi už jen svátky klidu a pohody. A zdá se, že to platí nejen pro čerty, ale i pro peklo samotné.
(zla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342064
DnesDnes1229
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden2035
Tento měsícTento měsíc22221

Partnerské weby

apartman banner