Hrad Vrškamýk se lidově nazýval Hunec. Tato zřícenina poblíž středočeského Kamýku nad Vltavou je obestřena řadou strašidelných pověstí. Nejstarší zmínka o strážném a správním hradu pochází ze 13. století. Zajížděla sem celá

řada významných osobností, včetně králů.
V časech knížat zde stávalo důležité hradiště. Sloužilo především k pobytu panovníků během lovecké sezony. Kamenný hrad byl založen za krále Václava I. Jezdíval sem i jeho syn Přemysl Otakar II., hrad si později oblíbil i Jan Lucemburský. Musíme si uvědomit, že Vrškamýk (respektive Kamýk) byl jedním z nejvýznamnějších hradů v Čechách. Měl na svou dobu dokonalou „klimatizaci“ a během zimy i důmyslné teplovzdušné vytápění. Stavba ležela na významném podlouhlém výběžku. Podle pověsti stavitelé zápasili s ďáblem, který jejich dílu nepřál. Proto povolali mnicha z kláštera v Oslavanech a on zde provedl očistný rituál. V 17. století došlo k přeložení správního úřadu do Dobříše, proto začal hrad rychle chátrat. V roce 1667 je již uváděn jako pustý.
V lesích se údajně nacházela čarovná studánka, ještě z časů pohanských. Její voda byla růžově zabarvená a měla zázračnou moc. Když do studánky někdo hodil věneček z proutí a ten zůstal na hladině, byl dotyčný člověk dlouho živ a zdráv. Komu se věneček potopil, do roka zemřel.
Blízké městečko Kamýk nad Vltavou bylo založeno již během 13. století. Původně se jednalo o pouhé podhradí Vrškamýku. Kamýk proslul jako osada vorařů, fungovalo zde i významné překladiště zboží přepravovaného po vodní cestě. V roce 1802 se jednomu sedlákovi na jeho pozemcích zjevil čert v podobě zajíce. Poskakoval a tančil, statný muž se ale nepolekal. Doběhl domů a po pekelníkovi hodil křížek. V tu chvíli čert zmizel, zůstal po něm jen kouř a sirný zápach.
Časy vorařů i hradních návštěv jsou dávno pryč. Přesto si zdejší romantická krajina uchovává své kouzlo a láká další návštěvníky. Králové by určitě měli radost.
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342108
DnesDnes17
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2079
Tento měsícTento měsíc22265

Partnerské weby

apartman banner