Po staré železářské obci jménem Padrť není ani památky. V padesátých letech minulého století se ocitla uvnitř vojenského prostoru. Její obyvatele armáda násilně vystěhovala, ves srovnala se zemí. Vyhlášené rekreační středisko

zaniklo, zůstali jen duchové a přízraky.
Přesto, že je celé území součástí Vojenského výcvikového prostoru Brdy a oficiálně je tedy veřejnosti nepřístupné, patří k turisty hojně navštěvovaným lokalitám. Ještě za první republiky sem na prázdniny jezdili turisté a skauti až z Prahy či Plzeňska. Někdejší pamětníci vzpomínali na ‚čarovnou‘ sochu svatého Johánka (Jana Nepomuckého). Stávala u Dolejšího rybníka pod starými lipami. V roce 1757 ji nechali zhotovit a vysvětit za zesnulého šichmistra Jana Mikowajze. ‚Johánek‘ prý dokázal léčit rány na těle i na duši. A jak dopadl? Špatně. Komunisté nechali sochu v roce 1954 rozdrtit a prý ji přidali do štěrku na novou silnici. Stromy byly pokáceny, nezůstal ani blízký ‚modrý kámen‘. Jeden z pamětníků nám kdysi řekl, že tentokrát ale zasáhla ruka boží. Oba dělníci, kteří se na likvidaci barokního unikátu podíleli, do roka onemocněli. Jejich nadřízený pak v roce 1959 zahynul při tragické nehodě.
Hořejší rybník byl dříve rejdištěm různých vodních přízraků a lesních duchů, však je dodnes obklopen hustými lesy. Musíme si uvědomit, že okolní hřbety leží v nadmořské výšce kolem 800 metrů, ačkoli jsme stále ve vnitrozemí, na hranici středních a západních Čech. Obávaným démonem tu byl například hadí král, který údajně sídlil mezi Padrtí a osadou Teslíny. Také u obou rybníků strašily duše utopenců nebo zvláštní rybí žena.
Během II. světové války tu vyděšení němečtí vojáci údajně spatřili přízrak obřího starce v průsvitném hábitu. O tomto paranormálním jevu (nebo skupinové halucinaci) se dochoval záznam v deníku jednoho z příslušníků wehrmachtu a také v jakési služební knize. Co tehdy vojáci spatřili? To, bohužel, dodnes nikdo neobjasnil.
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279584
DnesDnes699
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden4039
Tento měsícTento měsíc11833

Partnerské weby