Určitě znáte muzikál Balada pro banditu, který na konci 70. let minulého století vzal za srdce diváky a obohatil československou kinematografii. Možná však nevíte, že byl natáčen v prostředí zříceniny Andělská hora u Karlových Varů. Opravdu romantické kulisy, ve kterých to hlavním představitelům – Miroslavu Donutilovi a

Ivě Bittové - tak slušelo. Režisér Vladimír Sís si nemohl vybrat příhodnější místo...

Andělská hora je opředena mnoha tajemstvími. Například se k ní váže pověst o půvabné panně Alvíně. Osoba zdejšího hradního pána Ursína sice není historicky doložena, ale traduje se, že si Alvínu přivezl, či snad ji unesl, ze svých toulek po dalekých zemích. Možná až z Anglie. Ovšem Alvína zde šťastna nebyla. Hradní pán Ursínus zřejmě nepatřil, tak jak to ve středověku bývalo, k nejpozornějším manželům. Ba právě naopak. Byl na svoji ženu hrubý, a ta se velice trápila. O to dojemněji se starala o své poddané v podhradí. A ti ji prý za to nazývali andělem. Odtud možná pramení název hradu.

Pojďme se však podívat koho ze slavných a známých osobností Andělské hory nenechaly chladným. Byl to například básník a spisovatel Johann Wolfgang von Goethe, který býval pravidelným návštěvníkem západočeských lázní. A protože k romantickému umělci patří romantické prostředí, nemohl si Andělské hory nepovšimnout. V roce 1786 se zde dokonce rozhodl oslavit s přáteli své sedmatřicáté narozeniny.

Zázračná studánka

Poněkud kontroverznější postavou, která je s Andělskou horou spojována, je Jakoubek z Vřesovic. Někteří historici ho charakterizují jako pragmatickou osobnost. Původně horlivý husita a statečný voják posléze velice zbohatl a nakoupil si několik panství. Včas odhadl, že husitům již v Čechách pšenka nepokvete a bitvy u Lipan se již nezúčastnil. Říká se o něm, že si před ním nebyla žádná dívka jistá a když ho odmítla, neváhal se jí zmocnit násilím. Prý se při pronásledování jedné z nich zabil pádem do propasti. Historicky to ovšem dokázáno není a okolnosti smrti Jakoubka z Vřesovic nejsou dodnes známy.

Ovšem má se za to, že zříceniny Andělské hory a jejího okolí patří mezi nejtajuplnější místa na našem území. Prý se zde vyskytují víly, čerti, skřítkové. Možná právě proto zde byla v 17. století, za vlády Linharta Colonna z Felsu, dobře zavedená alchymistická laboratoř, ve které čaroval kouzelník a alchymista Jakob Tentzel. Ezoterici se shodují, že právě toto místo vyzařuje silnou kladnou energii. Prý i voda ze studánky, která se zde nalézala, měla léčivé účinky.

V době třicetileté války zde nenechali Švédové kámen na kameni. Hrad zpustošili a vypálili. Poté byl postaven znovu, ale již v roce 1718, tedy po sedmdesáti letech od skončení třicetileté války, lehl popelem opět.

(elk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1991629
DnesDnes257
VčeraVčera738
Tento týdenTento týden2649
Tento měsícTento měsíc11245

Partnerské weby