Velký Mehelník je nejvyšším vrcholem Píseckých hor. Dnes k někdejšímu posvátnému místu přijíždějí neopohanští mystici a uctívači keltské mytologie, aby zde nasáli životodárnou energii. Masivní megalitické „chrámy“ v okolí sloje, kultovní balvany i blízké Hradiště u Písku tvoří jakýsi podivný kruh. Najdeme tu i deskovité

„stoly“, bizarní kamenné kupy a moře, útvary s antropomorfními tvary. Svérázným kamenným útvarem je i Liščí doupě či Loupežnický stůl, kde podle pověsti sedával obávaný vůdce středověké zlodějské tlupy. Více než padesát jejích členů nakonec skončilo v píseckém vězení. Z ponurých kobek vyšli po letech jako starci s podlomeným zdravím. Zmiňme ještě, že u čtvercového stolce našli ve 20. století archeologové keramické střepy z období tzv. Halštatské kultury.

Duchovní alchymie a hadí síla

S Velkým Mehelníkem souvisejí i poklady. Podle lidových zkazek jich na vrchu ukryli hned několik. Lidé v 18. a 19. století pověstem věřili a občas tu nějaké ty cennosti hledali. Dokonce se traduje, že jistý čeledín objevil tajný vchod do podzemí. Když nahlédl do odkrytého vstupu, uviděl drahokamy a ryzí zlato. Než však stačil procitnout z úžasu, vše zmizelo. Toto vyprávění souvisí s duchovní alchymií, vždyť největší poklad nosíme v sobě, je to aktivace tzv. hadí síly, díky níž můžeme ovlivnit proces regenerace, koloběh života. Vrch přitahoval nejen mystiky, ale i osoby z uměleckých kruhů. Málo se ví, že Velký Mehelník a jeho kouzelné svatyně v 19. století zkoumali Adolf Heyduk, Svatopluk Machar či básník Jan Neruda. Na některých místech poblíž Loupežnického stolu dochází k zajímavým anomáliím, třeba k výchylkám kompasů nebo se „zblázní“ fotografická technika. Místo je to tedy rozhodně magické.

(nov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040764
DnesDnes846
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4349
Tento měsícTento měsíc15117

Partnerské weby