Během naší expedice za tajemnem vás tentokrát zavedeme do posvátné krajiny Keltů. Tvoří ji zvláštní magický trojúhelník, přibližně ho ohraničují města Turnov, Jičín a Mladá Boleslav a střed tvoří oblast Českého ráje. Na cestu si nezapomeňte přibalit nějaký ochranný talisman či amulet, budeme se totiž

pohybovat v dávných sakrálních končinách. Kdo ví, zda je tu pro dnešního člověka bezpečno…

Někteří znalci kraje jsou přesvědčeni, že region býval kdysi jakýmsi rituálním „rejdištěm“, magickým pódiem. A možná mají pravdu. Stačí se ponořit do skalních soutěsek Českého ráje, souznít s bizarními pískovcovými útvary a popustit uzdu představivosti.

Torzo hradu Trosky připomíná čertovské rohy, ale ještě více známý symbol tzv. Rohaté bohyně, pramáti všech božstev i lidstva. Hradní podzemí ukrývá celou řadu záhad, o některých jsme si již v minulosti vyprávěli. Je docela zajímavé, že po nové vlně zájmu průzkumníků a záhadologů o zdejší podzemí byly vstupy do štol bleskurychle uzavřeny. Zdá se to logické, nebezpečné útvary stále hrozí, ale dříve volné přístupy nikomu nevadily. Až teď, tak najednou…

Velkou záhadou je i Semín, zvláštní plocha obehnaná kamennými valy. Připomíná gigantické hradiště, ale stopy po osídlení tu nenajdeme. Vzpomínáme na podobnou záhadu ze západních Čech, na šumavský Obří hrad u Popelné. Jednalo se o nějaká důležitá kultovní centra? Byli zde uctíváni „bohové z hvězd“? Plocha Semína zvící dvou set hektarů opravdu připomíná pradávnou přistávací a startovací dráhu pro létající stroje. V 60. letech minulého století, objevil poblíž amatérský hledač pokladů zvláštní věc – jakýsi starověký artefakt, který připomínal kamenný kompas.

A proč vlastně tato krajina Kelty přitahovala? Nejspíš proto, že ukrývá údajný vstup (či vstupů vícero) do zásvětí, čili do paralelních světů. Alespoň to tvrdí regionální záhadologové. A co když mají pravdu?

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2039654
DnesDnes642
VčeraVčera781
Tento týdenTento týden3239
Tento měsícTento měsíc14007

Partnerské weby