Muzeum hlavního města Prahy připravilo pokračování unikátní výstavy představující Prahu doby lucemburské, doby 14. století. Jde o další etapu nově budované expozice otevřené v závěru loňského roku v domě U Zlatého prstenu na Starém Městě. Expozice přibližuje podobu Prahy a život jejích obyvatel v lucemburské době. Pozornost

je věnována hlavně zakladatelské činnosti císaře Karla IV. V domě U Zlatého prstenu (Týnská ulice 6) návštěvník nahlédne do středověkého města nejen prostřednictvím dobových předmětů, ale i pomocí hmotových i virtuálních rekonstrukcí důležitých pražských míst a jednotlivých staveb, které odpovídají nejnovějším vědeckým poznatkům. Odrážejí dobové představy i zrealizované záměry císaře Karla IV., především velkolepý projekt výstavby Nového Města pražského.

K vidění je i video představující prostor dnešního Karlova náměstí ve 14. století, jeho nejbližší okolí a důležité stavby.

Unikátní modely významných staveb

Ze skvělých modelů návštěvníky určitě zaujme areál Pražského hradu, Vyšehradu, kaple Božího Těla, Hrádku u Kunratic či domu v Karlově ulici. Virtuální prezentace seznamují s důležitými událostmi života Karla IV., se založením nových kostelů na Novém Městě pražském, ale i se způsobem městské správy a se stavbou středověkého mostu. Unikátní velkoplošná prezentace zase ukazuje podobu pražského středověkého opevnění.

K vidění je i celá řada cenných exponátů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy a dalších institucí, týkajících se způsobu života ve středověku, odívání, stolování, vaření ad. Zaujmou ale například i středověké skleněné poháry a číše, klíče, hračky, součásti ošacení a ozdob či řemeslné výrobky z tohoto období.

V domě U Zlatého prstenu je možné si zakoupit suvenýry, jako například repliku poutního odznaku, porcelán, turistické známky nebo tematické knihy. Expozice je koncipována jako bezbariérová (více se dozvíte na: www.muzeumprahy.cz).

Dům U Zlatého prstenu

Dům vznikl sjednocením dvou samostatných středověkých domů. Zachovala se část interiérů, včetně fragmentů nástěnných maleb z 15. století. Zlatý prsten, typické domovní znamení, se stal součástí domovního portálu v 19. století. V současnosti je ve správě Muzea hlavního města Prahy.

(tz, luv)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2012342
DnesDnes274
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2422
Tento měsícTento měsíc8667

Partnerské weby