Hrad Wildenberg, někdy též Wildenburg, je uváděný již v tzv. štaufské době. Zřícenina hradu v Odenwaldském lese se nachází v okrese Miltenberg v Bavorsku. Hrad byl založen pány z Dürnu na ochranu kláštera Amorbach někdy kolem roku 1200. V roce 1271 byl předán do mohučské správy a stal se centrem této

správy. Nejdříve bylo panství řízeno skrze tzv. oficiály, později fojty nebo purkrabími. Jako první oficiál je uveden v roce 1291 Jindřich a kolem roku 1324 jej vystřídal Konrád Rüdt z Collenbergu. V roce 1356 byl hrad poškozen silným zemětřesením. V následujících letech panství měnilo často majitele, teprve až od konce 15. století bylo spravováno mohučskými úředníky.

V selské válce byl hrad oblehán a „Svatými houfy” pod velením rytíře Götze z Berlichingenu byl 4. května 1525 dobyt a vypálen. Od té doby je zříceninou. Sloužil jako příležitostný kamenolom a další osudy sdílel s nedalekým klášterním městem Amorbach. Dnes je zřícenina oblíbeným výletním cílem a slouží také jako prostor pro pořádání kulturních akcí.

Wolframovo mystické dílo

Wildenberg představuje dokonalý nově založený štaufský hrad na pravidelném obdélném půdoryse. Původní vybavení hradu je ještě dnes dobře čitelné (model je vystaven v Amorbachu). Nejcennější částí hradu je „štaufský palác”, na jehož příčné zdi je stavitel a kameník zvěčněn nápisem: BERTOLT MVRTE MICH /VLRICHHIWE MICH.

Německý rytíř a největší epický básník své doby (žil přibližně v letech 1170 až 1220) Wolfram von Eschenbach na Wildenbergu napsal dílo Parzival. Pobýval zde jako host pána z Dürnu. Parzival je rozsáhlý středověký román, v němž se spojují mystické pověsti o svatém Grálu.

Wolframův epos se stal předlohou oper Richarda Wagnera Lohengrin (jde o Parzivalova syna) a Parsifal. V opeře Tannhäuser Wolfram von Eschenbach přímo vystupuje.

Petr Šafránek

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040765
DnesDnes847
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4350
Tento měsícTento měsíc15118

Partnerské weby