Jižně od obce Olten se na dvou výrazných skalách zdvíhají dva švýcarské hrady - Alt Wartburg a Neu Wartburg. Severní nový hrad je také nazýván „Säli“. V nejstarších listinách se setkáváme s potvrzenými majiteli, pány z Ifenthalu, kteří obdrželi panství v léno od Frohburských hrabat. Jejich předci se pravděpodobně

nacházeli mezi venkovskou elitou obce Ifenthal. V průběhu 12. století se připojili k vojenským stoupencům hraběte a zbohatli. Netrvalo dlouho a páni z Ifenthalu se pokoušeli vyvázat ze závislosti na hrabatech. Proto mimo jiné založili hrad Alt Wartburg uprostřed vymýcené země.

Roku 1379 získali oba hrady (Alt Wartburg a Neu Wartburg) páni z Hallwilu. A přestože se neúčastnili v té době probíhajících oficiálních bojů, byla jejich sídla roku 1415 zničena oddíly nepatřícími mezi oficiální bojovníky. Šlo o tzv. knechty, což byli žoldáci ve službách šlechty. Jejich úkolem bylo rabovat, ničit a vypalovat vše, co jim přišlo pod ruku. Neřídili se podle žádných pravidel středověkých válek a bojů.

Před zapálením hradů je vítězstvím opilí válečníci nejen vyrabovali, ale také porazili kamna v obytných prostorách. Nešlo jen o akt vandalismu, kamna byla v té době jedním z nejdůležitějších prvků středověkého vybavení domu a jejich poničení znamenalo pro majitele urážku šlechtického jména.

Po obnovení zdí v 70. letech minulého století mohla být zřícenina otevřena veřejnosti a stala se oblíbeným výletním místem, obzvláště pak zdejší restaurace Sälischlössli. Z výtěžku nadace Hugo Müllera z Oltenu je hrazena údržba zdiva. Nálezy jsou zapůjčeny kantonem Aargau a jsou k vidění v Historickém muzeu v Oltenu.

Petr Šafránek

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044456
DnesDnes84
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc18809

Partnerské weby