Moulay Idriss, nejposvátnější muslimské místo celého Maroka, onoho bájného Maghribu, leží ukryto v kopcích pohoří Zerhoun. I když dnes už křesťana do města pustí, islámská pravidla ve městě založeném nejuctívanějším marockým světcem a zakladatelem vůbec první arabské dynastie v Maghrebu jsou stále

velmi přísná.

A do některých míst Idrissovy svatyně mají z pohledu muslimů nevěřící vstup zakázaný stále. Onou „terra inkognita“ , jak staří Římané nazývali neznámá území, jsou ve městě třeba Idrissova hrobka a jeho svatyně (zaouia). Přístupu brání nízká dřevěná přepážka, jakýsi trám natažený napříč vstupu do nejcennější části areálu. Za tuto překážku je podle marockých pravidel zakázán vstup nejen křesťanovi, ale také soumarovi. Oba by svou přítomností, ba i dotykem nebo dechem, podle islámu tuto posvátnou Idrissovu svatyni znesvětili.

Zdá se navíc, že by bylo velmi pošetilé chtít tento zákaz porušit. V celém městě, na které je nejlepší výhled z vrcholu kopce nad starým městem a komplexem mauzolea (z tzv. terasy sidiho Abdullaha El Hajjama), je totiž nápadný výskyt zamračených, zlé pohledy vrhajících mužů drsných tváří a dlouhých vousů - vyznavačů některých radikálních větví islámu.

Snad za to může i moderní mešita, stojící ve spleti blízkých uliček, postavená z mramoru dovezeného z římského Volulibisu. Její pro Maroko atypický válcový minaret nechal teprve v roce 1939 postavit poutník, který se vrátil z posvátné poutě (hadjj) do Mekky v Saudské Arábii. Jako důkaz toho, že v mešitě dnes sídlí Škola koránu, je na zeleném minaretu kufickým písmem vyvedena jedna kapitola z této posvátné knihy všech muslimů.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2044456
DnesDnes84
VčeraVčera843
Tento týdenTento týden1988
Tento měsícTento měsíc18809

Partnerské weby