Událo se to předávno v českém království. V lůně Moravského krasu, nedaleko hrůzné propasti Macocha, stál na skále pevný kamenný hrad Holštejn (Hohlerstein – dutý kámen). Pod skálou, na které hrad stál, tekla bystrá říčka s čistou vodou plnou mrštných pstruhů. Ale údolí, kterým říčka protékala, bylo

lemováno vápencovými skalami. A proto, že je vápenec bílý, byla šumná říčka také bílá. A tak se jí od pradávna říkalo Bílá voda. V jedné části pod skalou se voda prý propadala průrvou do pekel. A ono místo se dnes jmenuje Rasovna. Voda tam hučí a naříká, jako by se jí do hlubin pekelných nechtělo. Odpradávna se údajně od Rasovny ozývaly podivné zvuky, kvílení a naříkání. To prý zlí duchové, kteří tam sídlili, trápili a mučili duše lidí, kteří se na světě provinili a byli posléze uvrženi do pekel.

Na hradě a celém holštejnském panství vládl rytíř Vok z Holštejna. Byl to krutý hradní pán a krutě také vládl celému svému rozlehlému panství. Říkalo se o něm, že podniká loupeživé výpravy po okolí.

Zřícenina středověkého hradu Holštejna stojí na duté skále, u jejíž paty zeje velký, temný, půlkulatý otvor do neobyčejně ponuré a prostorné jeskyně. Ta snad sloužila celému rytířskému rodu Voků jako hrůzostrašné vězení.

(kw)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046038
DnesDnes673
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3570
Tento měsícTento měsíc20391

Partnerské weby