Přesný záznam, kdy byla dnešní Jindřišská věž postavena, neexistuje. Podle historiků byla nynější renesanční zvonice zbudována z kamene a se čtvercovým půdorysem v 70. letech 16. století. Název dostala po synovi bavorského vévody Jindřichovi, který byl od roku 995 také bavorským vévodou. V roce 1002 byl

korunován na německého krále a v roce 1014 papežem na císaře. Zemřel v roce 1024 a je pochován společně se svou manželkou Kunhutou v bamberském domu v Německu.

Nejkrásnější dominanta s klimatizací

Jindřišská věž je jedinou ve střední Evropě, která byla zpřístupněna veřejnosti a zároveň má i mnohoúčelové využití. Je také osvětlena a vybavena klimatizací či rychlovýtahem. Z vyhlídky je překrásný, a pro mnohé turisty neznámý, výhled na panorama Prahy. Lze si zde dokonce otevřít okno a udělat neobvyklé fotografie hlavního města, a to díky tomu, že návštěvník je prakticky na úrovni dalších pražských věží.

Jindřišská věž včetně zvonice má celkovou výšku 65,7 metru a patří k významným, podle hodnocení turistů i nejkrásnějším, dominantám Prahy. V roce 2002 vyňali horolezci ze samého vrcholku věže tak zvanou makovici, ve které byly dvě měděné dózy. Ty obsahovaly pamětní listiny, dobový tisk a mince. Tiskopisy sem byly uloženy při rekonstrukcích věže v letech 1879 a 1971. Co obsahovaly?

Na prvním dokumentu psal mimo jiné Adolf Jedlička, že z 29. na 30. ledna 1879 byl hrozný vítr a poškodil i střechu Jindřišské věže. Další zpráva uložená při rekonstrukci v roce 1971 informovala, že v Praze jsou v plném proudu práce na podzemní dráze.

Za války byla pozorovací strážnicí

Věžní zvonice byla postavena v 15. století, a to v gotickém slohu. První podobu nové kamenné zvonice zobrazil kreslíř a dřevorytec Jan Willeuberger již v roce 1600.

V době obléhání Švédy v roce 1648 sloužila jako pozorovací strážnice a byla poškozena střelbou. V roce 1801 nevydržela štíhlá gotická střecha nápor vichřice. Podmínkou následné přestavby bylo vybudování samostatné konstrukce, která nezasáhne do původní stavby.

A tak se vlastně jedná o dvě věže - o věž ve věži. Řečeno velmi lapidárně, Jindřišská věž je rarita.

Novodobá přestavba historické věže a její komerční využití se zcela podřídilo požadavkům památkové ochrany. Kavárenské, restaurační, výstavní a prodejní prostory uchovávají charakteristické hodnoty místa a objektu.

Dochoval se nejstarší zvon

V době největší slávy byly ve zvonici čtyři zvony. Za celou dobu existence se ve zvonici vystřídalo celkem deset zvonů, z toho dva pukly při bouřce, tři byly za I. světové války zabaveny pro zbrojní účely a další čtyři za II. světové války. Dochoval se jen jediný, shodou okolností zvon nejstarší - z roku 1518 - pojmenovaný Marie. Pochází z dílny zvonaře Bartoloměje z Nového Města pražského. Váží 597 kilogramů a má v průměru 101 centimetrů. Je desátým nejstarším pražským zvonem. Zrestaurovaný se stal součástí interiéru zdejší restaurace. Jako výjimka z výjimek se návštěvníkům občas povoluje si na něj „ťuknout“. Ovšem je to na pováženou, neboť na zvonu je napsáno, že zvonění bez příčiny přináší neštěstí tomu, kdo zvoní. Odůvodněnou příčinou bylo kdysi třeba svolávání k požáru.

Zvonkohra s tisícem melodií

V 10. patře Jindřišské zvonice se nachází zvonkohra, která má naprogramováno neuvěřitelných 1 152 melodií. Zvonky byly odlity holandskou zvonárnou. Prostor je charakteristický tzv. krátkou akustikou. Podobná koncepce nemá v České republice obdoby a není obvyklá ani ve státech s mnoha zvonkohrami. Přibližně srovnatelnou zvonkohru lze vidět až v Japonsku.

Jindřišská věž má i další prvenství, jedině zdejší zvonkohra je využívána jako skutečný hudební nástroj.

Zvonkohra má totiž možnost předvolení hudebních skladeb. Na počítači si lze dokonce vybrat i melodii na přání. Já jsem si nechal zahrát slavnou píseň Evity Perón „Don´t cry for me Argentina“ a Zámecké schody.

A ještě jedna zajímavost - je chvályhodné, že všechny prostory ve věži jsou řešeny jako bezbariérové.V samém centru Prahy tak vznikl skutečný unikát. Malá koncertní síň s neobvyklým hudebním nástrojem, a to všechno v mimořádné architektonické památce.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2046030
DnesDnes665
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden3562
Tento měsícTento měsíc20383

Partnerské weby