Hrad Füzér se nachází ve výšce 552 m poblíž stejnojmenné obce v Maďarsku, v Boršodsko-abovsko-zemplínské župě (nedaleko slovensko-maďarských hranic).

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1264, Bela IV. jej i s okolním panstvím daroval dceři Anně, ale později ho

Belův syn a mladší král Štěpán V. Anně odebral. Bela se pokusil hrad od syna znovu získat obléháním, ale hradní kapitán Michal Füzeri útok odvrátil. V roce 1270, když Štěpán V. nastoupil na uherský trůn, daroval hrad Michalovi a Demeterovi z rodu Rošd (Füzéri). Po roce 1285 se hrad dostal do vlastnictví Omodeje Abu. Po bitvě u obce Rozhanovce král Karel Robert hrad zkonfiskoval a kapitánem jmenoval Filipa Drugeta.

Přibližně v polovině 15. století se hrad dočasně dostal do rukou královského stolníka Ladislava Palóciho, ale füzerské statky zůstaly neporušené. Koncem 15. století král Matěj Korvín Füzér daroval palatínovi Imrichovi z Perína.

Úkryt pro svatoštěpánskou korunu

Po roce 1526 (po korunovaci Jána Zápolského) se stal Petr z Perína ochráncem svatoštěpánské koruny. Namísto toho, aby byla legendami opředená koruna uložená na obvyklém místě na Vyšehradě, nechal ji dopravit na hrad Füzér, kde byla ukryta nejméně po dobu jednoho roku. V roce 1567 získal hrad do vlastnictví šlechtický rod Báthory, v roce 1603 se prostřednictvím Nádašdyovců dostal do rukou neslavně proslulé Alžběty Báthory. Lze předpokládat, že i zde se věnovala svým krutým a krvavým rituálům.

V roce 1668 se dostal do rukou Františku Bónišovi, který se zapletl do protikrálovského Vešelényho povstání, za což byl popraven. Uherská komora umístila na hrad německou posádku. Košický kapitán Strassoldo nechal hrad vypálit, protože se ustavičně stával útočištěm početných povstalců.

V 19. století objevili zříceniny hradu romantičtí malíři, především rakouský umělec Tomáš Ender. Dnes se tu návštěvníci mohou kochat jedním z nejkrásnějších výhledů na maďarskou krajinu.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2146238
DnesDnes506
VčeraVčera575
Tento týdenTento týden506
Tento měsícTento měsíc14053

Partnerské weby